Изборите в Германия приключиха и те имат своите добри и лоши страни. Със сигурност от тук нататък това, което ще се случва в Германия, от която се очаква да заеме ролята на новия лидер на Европа, ще има огромно значение не само за германците, но и за бъдещето на Стария континент. Силно и решително правителство, но и сериозен поглед към "Алтернатива за Германия", чиито избиратели са гневни и изпълнени с чувството, че са излъгани и предадени от класическите партии. "Провал не трябва да има", казва в интервюто си за "Мрежата" Капка Тодорова, кореспондент на "Клуб Z" в Берлин.
Вакуум за лидери
"Тези избори изглеждаха наистина да са съдбовни за Европа, не само за Германия. За Европа по причина на оттеглянето на САЩ при Доналд Тръмп от световната политика, от съюзническата им роля, от ръководната им роля, така да се каже, на европейския континент. И се появи вакуум за лидер, който да поведе европейците.
Действително е нужно много бързо преструктуриране на Европа, евентуално и икономически, ако се наложат митата от Доналд Тръмп, но и отбранително, защото е възможно, в момента се водят тези дискусии, да се наложи дори ядреният щит да бъде вече само европейски, а не американски. НАТО да бъде заменено от европейски военни структури, така че това голямо разбъркване на света и пренареждане на силите и съотношенията не може да остане така, че европейците само да наблюдават какво се случва. Трябва някой да организира новия ред, така да се каже, в Европа и тази роля сякаш се очаква логично да поеме Германия, като най-силна икономически и най-голяма, и най-многолюдна държава в Европа.
А за Германия, само да допълня, че изборите са важни и поради още една подробност, която не е само подробност, и това е все по-голямото засилване на крайнодесните, които този път твърдо са втора сила в Бундестага, в Източна Германия излязоха на първо място при преброяване на бюлетините и се смята, че ако този коалиционен кабинет, който ще бъде съставен, се провали този път, то крайнодесните като нищо ще имат своя голям успех."
80 години ред. Стига ли?
"Европа просто не повярва на това, което открито казват и Путин, и Тръмп от много години. Не е нещо, което трябва да ни изненадва. Путин от години споделя, че иска и преследва своята цел за връщане на величието на Русия от времето, ако не на Петър I, то поне на СССР, за да върне мястото на Русия всред големите велики сили. Програмата на Доналд Тръмп също е ясна – пълен изолационизъм и Европа да се оправя сама. Това са двата сигнала, които европейците някак не разчетоха, но иначе... този ред от 80 години насам е съставен и измислен от САЩ, това е техният ред, който функционираше...
Така че изтеглянето така през глава, както се изтеглиха от Афганистан и от всякъде другаде, е, да... С една дума, може би, темпото е това, което изненада европейците. Трудно е да се състезаваш с автократи, с диктаторски режими, с еднолично управление. Когато Доналд Тръмп и Путин управляват с декрети, е много трудно 27 членки, които гласуват демократично, да спазят същото темпо на вземане на решения."
Движи се напред и разрушавай
"По този начин се опитват да управляват, експеримент за мен е това, за който не се сещам да има друг в историята, макар че излизат все повече паралели с ВОСР и управлението с декрети, унищожаването на предния ред, налагането на новия ред, засега не толкова кървав, слава Богу, но да, не знам, не знам докъде могат да стигнат технологичните милиардери, които де факто управляват Щатите, заедно с Тръмп. Живеем, сякаш, в някаква дистопия."
Коя Европа
"От друга страна, потенциалът на Европа е ясен. Това е най-богатият континент, всъщност. Държавите с най-голям БВП, с най-образовано население, с най-добро здравеопазване, с технологични възможности за бързо наваксване на технологичния напредък на Щатите. Така че нито сме загубили тази война на ценности, бих казала, нито трябва чак толкова песимистично да се гледа на ситуацията и да се предаваме без бой. Всички лостове Европа ги има, за да излезе от този застой, донякъде и да се преструктурира бързо и да се развива бързо."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – СБЖ
Днес в Ямбол започват Музикалните празници "Златната Диана". Тяхното 39-о издание отново ще предложи на почитателите на класическата музика вълнуващи концерти, в рамките на които на ямболска сцена ще гостуват световноизвестни изпълнители. Тази година програмата включва и опера, с която ще бъдат открити самите празници . Събитията ще продължат..
Как да консумираме новини, без това да навреди на здравето ни? Кой е правилният баланс, за да не изпадаме в стрес? Как новините и дезинформацията завладяват живота ни? Какво значи "информираност"? В рубриката "Въпреки мрежата" на тези въпроси отговаря Иглика Иванова , медиен изследовател, лектор по информационна и медийна политика на Европейския съюз..
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg