Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човек или изкуствен интелект– можем ли да разпознаем?

Снимка: Pixabay

Доколко сме способни да разпознаваме създаденото от изкуствен интелект и от човешка дейност? Отговор на този въпрос намира чрез своя експеримент журналистът и програмист Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории". Той публикува анкета, в която предлага на участниците да познаят дали предложените произведения са дело на човек или не. Оказва се, че по-малко от 1 процент от хората могат безпогрешно да различат това. Сред въпросите в предизвикателството са преводи на Шекспир на български език, поезия, рап и класически произведения, фотографии, илюстрации, картини и дори рецепти за ястия.

"Не си даваме сметка къде сме – казва Георги Караманев – защото изкуственият интелект вече е тук. Резултати от експеримента бяха плачевни. Настина имаме алгоритъм, който е черна кутия дори за изследователите и не можем с точност да кажем от къде точно заимства, но дали пък и с творците не е така?"

Георги Караманев твърди, че се опитва да провокира хората да се замислят колко лесно е вече да се създава такова генерирано съдържание.

"Говорим за изкуствения интелект много повърхностно, рядко си задаваме големите въпроси – за авторството и за истината. – казва той. – На такъв тип алгоритми целта им не е истината, а да ни отговори. Ние, журналистите, трябва да съблюдаваме за нея с всички свои критерии, изработени през десетилетията."

Чуйте Георги Караманев в "Какво се случва".

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майката на Хърш Голдбърг-Полин води активна кампания за освобождаването на сина си, отвлечен на музикалния фестивал

София Коен: Цивилизованият свят трябва да се разтревожи

Осемнадесет страни, между които САЩ и България, излязоха със съвместно изявление, в което се призовава да бъдат освободени всички заложници, държани от "Хамас" в Газа повече от 200 дни. По същото време "Хамас" разпространи видео с израелския заложник Хърш Голдбърг - Полин, а пропалестинските протести в американските университети не стихват. Каква е..

публикувано на 27.04.24 в 12:03

Село Жеравна – забележителния архитектурен паметник

Село Жеравна се намира в полите на средния дял на Източна Стара планина, на двайсетина километра от областния център Сливен и на около 6 км от общинския си център Котел. Някога на място на днешното село е имало старо тракийско селище. За произхода на името Жеравна съществуват няколко версии: едната е, че идва от името на птицата жерав, а другата – от..

публикувано на 27.04.24 в 09:35

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20