Доколко сме способни да разпознаваме създаденото от изкуствен интелект и от човешка дейност? Отговор на този въпрос намира чрез своя експеримент журналистът и програмист Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории". Той публикува анкета, в която предлага на участниците да познаят дали предложените произведения са дело на човек или не. Оказва се, че по-малко от 1 процент от хората могат безпогрешно да различат това. Сред въпросите в предизвикателството са преводи на Шекспир на български език, поезия, рап и класически произведения, фотографии, илюстрации, картини и дори рецепти за ястия.
"Не си даваме сметка къде сме – казва Георги Караманев – защото изкуственият интелект вече е тук. Резултати от експеримента бяха плачевни. Настина имаме алгоритъм, който е черна кутия дори за изследователите и не можем с точност да кажем от къде точно заимства, но дали пък и с творците не е така?"
Георги Караманев твърди, че се опитва да провокира хората да се замислят колко лесно е вече да се създава такова генерирано съдържание.
"Говорим за изкуствения интелект много повърхностно, рядко си задаваме големите въпроси – за авторството и за истината. – казва той. – На такъв тип алгоритми целта им не е истината, а да ни отговори. Ние, журналистите, трябва да съблюдаваме за нея с всички свои критерии, изработени през десетилетията."
Чуйте Георги Караманев в "Какво се случва".
Снимка – Pixabay
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg