На 21 март започна традиционният празник на град Кюстендил – "Кюстендилска пролет". Началото му е поставено през 1966 година, когато е обявен за официален празник на града. В същата година се поставя началото и на традицията за избор на "Девойка Кюстендилска Пролет". Празникът е свързан с почитта към соларните божества от римски и тракийски произход, както и с християнската средновековна традиция. Хълмът Хисарлъка, който се извисява над града е обвързан с легендата за Св. Четиридесет мъченици, разказва кметът на град Кюстендил, инж. Огнян Атанасов. Празникът е знаков за града – патентован е в Патентното ведомство на Република България. Емблемата на "Кюстендилска пролет" представлява слънчев диск с ябълка по средата и три зелени лястовици, които го обгръщат.
Тазгодишните пролетни празници в Кюстендил ще продължат до 24 март. Те включват богата художествена програма - концерти, еко инициативи, спортни състезания, детски работилници, открити тренировки, литературни събития, детски работилници, светлинно шоу. Възобновена е и традицията за празнично шествие до лесопарк "Хисарлъка". Днес ще се състои първата инициатива на "Пролетен уикенд в Кюстендил" – акция по залесяване на лесопарка, която ще завърши с рок концерт на група "Фактор".
Кметът споделя в "Нашият ден", че Община Кюстендил работи активно за развитието на града. Най-големият предтоящ проект е обособяването на картинна галерия в града – проект, който очаква финансиране. Зоо кътът в Кюстендил ще бъде реновиран и разширен. Организирани са два нови фестивала, които ще привлекат нова публика. "Имаме всички условия да бъдем притегателен център.", заявява инж. Атанасов, чиято цел е да превърне града в развита туристическа дестинация. Той отправя покана към слушателите да прекарат уикенда в Кюстендил.
Чуйте повече в звуковия файл:
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg