Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празникът "Кюстендилска пролет" продължава с пъстра програма

Участничките в конкурса "Кюстендилска Пролет" 2024
Снимка: Община Кюстендил

На 21 март започна традиционният празник на град Кюстендил – "Кюстендилска пролет". Началото му е поставено през 1966 година, когато е обявен за официален празник на града. В същата година се поставя началото и на традицията за избор на "Девойка Кюстендилска Пролет"Празникът е свързан с почитта към соларните божества от римски и тракийски произход, както и с християнската средновековна традиция. Хълмът Хисарлъка, който се извисява над града е обвързан с легендата за Св. Четиридесет мъченици,  разказва кметът на град Кюстендил, инж. Огнян Атанасов. Празникът е знаков за града – патентован е в Патентното ведомство на Република България. Емблемата на "Кюстендилска пролет" представлява слънчев диск с ябълка по средата и три зелени лястовици, които го обгръщат. 

Тазгодишните пролетни празници в Кюстендил ще продължат до 24 март. Те включват богата художествена програма - концерти, еко инициативи, спортни състезания, детски работилници, открити тренировки, литературни събития, детски работилници, светлинно шоу. Възобновена е и традицията за празнично шествие до лесопарк "Хисарлъка". Днес ще се състои първата инициатива на "Пролетен уикенд в Кюстендил" – акция по залесяване на лесопарка, която ще завърши с рок концерт на група "Фактор". 

Кметът споделя в "Нашият ден", че Община Кюстендил работи активно за развитието на града. Най-големият предтоящ проект е обособяването на картинна галерия в града – проект, който очаква финансиране.  Зоо кътът в Кюстендил ще бъде реновиран и разширен. Организирани са два нови фестивала, които ще привлекат нова публика. "Имаме всички условия да бъдем притегателен център.", заявява инж. Атанасов, чиято цел е да превърне града в развита туристическа дестинация. Той отправя покана към слушателите да прекарат уикенда в Кюстендил

Чуйте повече в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32