Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години от рождението на художника Георги Баев

Ретроспективна изложба в Галерия "Академия"

Снимка: НХА

Морето като небе и като състояние на духа – това е основният елемент в творчеството на художника маринист  Георги Баев. Реалист в най-широкия смисъл на думата, Баев пресъздава водната шир в един миг от нейното състояние. 

Община Бургас в партньорство с Националната художествена академия организира ретроспективната изложба "Георги Баев. 100 години от рождението на художника" в София. В "Артефир" кураторът на експозицията, д-р Людмила Кутиева, която е и ръководител на КЦ "Морско казино", разказва за картините и живота на бургаския живописец. 

Д-р Кутиева споделя, че картините в изложбата са част от фонда на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", както и от колекцията на семейството на художника. "Опитахме се да направим една ретроспективна изложба, защото на тази значима годишнина ѝ отива да покажем как се е развил Георги Баев и неговото творчество в годините. Най-ранната творба, която показваме, е творбата "Утро" – тя е от началото на 60-те години.", казва кураторът.

Баев влиза в НХА през 1944 година, където учи при Дечко Узунов и Илия Петров. За кратко време работи в София и след това се прибира в Бургас. В родния си град започва работа като сценограф в кукления театър. С бунтарския си дух Баев бързо става част от кипящия културен живот на Бургас, който в този период е средище на театрали, бунтари, поети, художници и академици. Художникът минава през реалистичен период, занимава се за кратко със социални теми, но открива в морето най-голямо творческо вдъхновение, разказва д-р Кутиева.  

Изложбата "Георги Баев. 100 години от рождението на художника" може да бъде видяна в Галерия "Академия" в София до 15 април. 

Повече за драматизма, за художествените търсения, за биографията, за морето, огъня и кръста в творчеството на художника Георги Баев – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50