Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от рождението на художника Георги Баев

Ретроспективна изложба в Галерия "Академия"

Снимка: НХА

Морето като небе и като състояние на духа – това е основният елемент в творчеството на художника маринист  Георги Баев. Реалист в най-широкия смисъл на думата, Баев пресъздава водната шир в един миг от нейното състояние. 

Община Бургас в партньорство с Националната художествена академия организира ретроспективната изложба "Георги Баев. 100 години от рождението на художника" в София. В "Артефир" кураторът на експозицията, д-р Людмила Кутиева, която е и ръководител на КЦ "Морско казино", разказва за картините и живота на бургаския живописец. 

Д-р Кутиева споделя, че картините в изложбата са част от фонда на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", както и от колекцията на семейството на художника. "Опитахме се да направим една ретроспективна изложба, защото на тази значима годишнина ѝ отива да покажем как се е развил Георги Баев и неговото творчество в годините. Най-ранната творба, която показваме, е творбата "Утро" – тя е от началото на 60-те години.", казва кураторът.

Баев влиза в НХА през 1944 година, където учи при Дечко Узунов и Илия Петров. За кратко време работи в София и след това се прибира в Бургас. В родния си град започва работа като сценограф в кукления театър. С бунтарския си дух Баев бързо става част от кипящия културен живот на Бургас, който в този период е средище на театрали, бунтари, поети, художници и академици. Художникът минава през реалистичен период, занимава се за кратко със социални теми, но открива в морето най-голямо творческо вдъхновение, разказва д-р Кутиева.  

Изложбата "Георги Баев. 100 години от рождението на художника" може да бъде видяна в Галерия "Академия" в София до 15 април. 

Повече за драматизма, за художествените търсения, за биографията, за морето, огъня и кръста в творчеството на художника Георги Баев – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50