Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от рождението на художника Георги Баев

Ретроспективна изложба в Галерия "Академия"

Снимка: НХА

Морето като небе и като състояние на духа – това е основният елемент в творчеството на художника маринист  Георги Баев. Реалист в най-широкия смисъл на думата, Баев пресъздава водната шир в един миг от нейното състояние. 

Община Бургас в партньорство с Националната художествена академия организира ретроспективната изложба "Георги Баев. 100 години от рождението на художника" в София. В "Артефир" кураторът на експозицията, д-р Людмила Кутиева, която е и ръководител на КЦ "Морско казино", разказва за картините и живота на бургаския живописец. 

Д-р Кутиева споделя, че картините в изложбата са част от фонда на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски", както и от колекцията на семейството на художника. "Опитахме се да направим една ретроспективна изложба, защото на тази значима годишнина ѝ отива да покажем как се е развил Георги Баев и неговото творчество в годините. Най-ранната творба, която показваме, е творбата "Утро" – тя е от началото на 60-те години.", казва кураторът.

Баев влиза в НХА през 1944 година, където учи при Дечко Узунов и Илия Петров. За кратко време работи в София и след това се прибира в Бургас. В родния си град започва работа като сценограф в кукления театър. С бунтарския си дух Баев бързо става част от кипящия културен живот на Бургас, който в този период е средище на театрали, бунтари, поети, художници и академици. Художникът минава през реалистичен период, занимава се за кратко със социални теми, но открива в морето най-голямо творческо вдъхновение, разказва д-р Кутиева.  

Изложбата "Георги Баев. 100 години от рождението на художника" може да бъде видяна в Галерия "Академия" в София до 15 април. 

Повече за драматизма, за художествените търсения, за биографията, за морето, огъня и кръста в творчеството на художника Георги Баев – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очакваме наградите "Васил Гендов" с безплатни прожекции

Две седмици български филми в Дома на киното, и то напълно безплатно, предлага третото издание на Националния фестивал на българското кино. До 13 май в целодневна програма ще бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство. Общо 90 филма, колкото и са и годините, които Съюзът на българските..

публикувано на 02.05.24 в 18:05

Филмът "Зелена граница" на Агнешка Холанд вече е по кината

Филмът на трикратно номинираната за "Оскар" Агнешка Холанд "Зелена граница" е отличен с няколко награди, сред които специалната награда на журито от Венеция '23 и е с номинация за "Златен лъв".  Тридесет години след "Европа, Европа", новият ѝ филм разказва за реален случай. В така наречената "зелена граница" – гориста и блатиста местност между..

публикувано на 02.05.24 в 18:00

Изложба на дипломанти на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа"

Представителна изложба на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" показва избрани творби от пълния цикъл на специализирано художествено образование на учениците от 8 до 12 клас в изложбени зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново.  Представени са трите специалности – "Художествена дърворезба", "Интериорен дизайн" и..

публикувано на 02.05.24 в 15:00

Венеция – свободен център на световната култура

Преди броени дни Венеция се превърна в първия град, който наложи туристическа такса за посетителите, които не идват, за да нощуват там.  Художникът Стефан Попдимитров , който редакторът на "Нашият ден" Василена Мирчева  срещна по време на Венецианското биенале, споделя своето усещане за Венеция като център на световната култура ...

публикувано на 02.05.24 в 11:32
Гери Турийска

"Пощенска кутия за приказки" – какво предстои?

Литературният проект "Пощенска кутия за приказки" вече над десет години скъсява дистанцията между текст и публика в сферата на ситуационната литература – където през хумора авторите и читателите се свързват със сегашния момент и настоящата реалност. Гост в "Нашият ден" е Гергана Турийска – поетеса, текстописец, създателка на "Пощенска..

публикувано на 02.05.24 в 09:05