Националната награда за поезия "Христо Фотев" ще бъде връчена на днешния 25 март – навръх рождения ден на големия бургаски поет. Церемонията ще бъде предшествана от атрактивен музикално-поетичен спектакъл, посветен на 90-годишнината от рождението на Христо Фотев. Постановката е дело на режисьора Христо Симеонов, а събитието ще е в Атриума на Бургаския свободен университет.
Конкурсът за поезия се организира от Община Бургас, Министерството на културата, Сдружение "Бургаска писателска общност", Съюза на българските писатели и Сдружението на български писатели. Той се провежда под патронажа на кмета Димитър Николов. Тази година носителят на наградата ще получи парична премия в размер на 4000 лева, диплом и пластика „Златно перо“.
Рождението на Фотев, навръх големия християнски празник Благовещение, ще бъде отбелязано с още много събития в морския град.
Николай Фенерски, председател на Сдружението на "Бургаската писателска общност", сподели в ефира на "Нашият ден":
"Според мен днес на целия свят му липсват поетични думи. Достатъчно е да пуснем новините и изпадаме в ужас. Поезията е обратното на това, което се случва днес."
"Днес седем от участниците са номинирани за наградата. Миналите години са били и по пет, и по четирима, този път са седем. Тази вечер ще стане ясно кой от тези поети ще заслужи наградата. Това са хора, наследници на Фотев и тук все още има добри поети."
"Не знам дали поезията в планинските градове е висока поезия, тази тук е на границата между водата и земята“, казва той. Според него може би тази граница вдъхновява и винаги е вдъхновявала човека тато идея, че от тук може да замине нанякъде и тук много лесно може да се ориентираме накъде да върви, защото всичко се съизмерва с морето. Това според прави града поетичен.
В интервюто Фенерски информира, че познат на Христо Фотев е запазил касети с неговия автентичен глас. Там той разказва историята на четири свои стихотворения. "Историята на стихотворенията е това, за което винаги се сещам, когато чуя името на Христо Фотев. Това са четири от най-известните му стихотворения: "Господи колко си хубава", "Морето само живите обича". Тази история, разказана от него, дава още и още храна за ума."
"Понеже съм и учител по български език и литература и ми се налага най-често да преподавам "Господи колко си хубава", защото е в програмата на 12-и клас и влиза в матурата. По тази причина най-много съм разсъждавал върху него и съм се опитвал да хвана всички детайли, но това е невъзможно. Това прави голямата поезия голяма, че винаги има загадка в нея“, споделя още той.
По думите на Фенерски различното тази година е, че сега е юбилей и бургаският режисьор Христо Симеонов организира спектакъл по този случай.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Откъс от интервю с Христо Фотев, дадено през 1979 г., прозвучало в ефира на "Terra Култура", съхранено в Архивния фонд на БНР.
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg