Европейският парламент и Съветът постигнаха съгласие за създаването на Европейско пространство за здравни данни (ЕПЗД). Прогнозите са, че то не само ще улесни пациентите, но и ще подпомогне научните изследвания в областта на медицината. В "Нашият ден" членът на ЕП Петър Витанов разказва за ползите от постигнатото споразумение.
По думите на евродепутата европейският законодател предвижда създаването на споделено пространство за здравни данни, което предполага по-лесен обмен на медицинска информация и издаване на електронен здравен картон. Законодателството е разделено на две части – първични данни и вторични данни – то не е само здравно, но и дигитално, пояснява Витанов.
Ползите от законодателството са за всеки един европейски гражданин, който ще разполага с трансгранично здравно досие в електронен формат. Вторичното разпространение на тези здравни данни е свързано с възможността компании, изследователски институти, хора, търсещи лечение на редки заболявания, да се позоват на данни от целия ЕС, заявява Витанов.
Разбира се, възникват въпроси за рисковете, свързани със защитата на тези лични данни и тяхната употреба. По думите на Витанов е предвидено правото на пациентите да решават какво да бъде включено в здравното им досие. Ако става дума за чувствителни, генетични данни, такива, свързани с ментално заболяване, всеки може да изрази съгласие или несъгласие за тяхното използване. Всяка една държава би следвало да изготви на национално ниво правилник с правата и задълженията на пациентите, допълва гостът.
Законодателството ще влезе в сила в зависимост от разпоредбите, казва евродепутатът. Стремежът е към унифициране на електронния регистър, за да може да бъде използван трансгранично. Един от основните проблеми е финансирането, заявява Витанов. По думите му ЕС ще отпусне общо 1 млрд. евро за всички държави членки – страните ще трябва сами да отделят огромен ресурс за реализирането на това законодателство.
Витанов е дълбоко убеден, че от здравна гледна точка въвеждането на тази услуга ще подобри качеството на здравеопазването и ще го направи по-евтино и по-гъвкаво. На този етап защитата на здравните данни е гарантирана на базово равнище, заявява гостът и допълва, че законодателството ще отнеме време и средства, но посоката е към едно по-универсално и достъпно здравеопазване.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..
Тази протестантска общност принадлежи към Евангелско-Петдесятното движение в България. Руски емигранти от САЩ през 1920 г. на път за Русия спират в Бургас за известно време и проповядват Божието Слово, като акцентират на кръщението със Святия Дух. Така се заражда Петдесятното движение в България. Повече за Националния алианс "Обединени Божии..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията. "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg