Вече сме в периода на пролетните ваканции, когато децата търсят забавления и нови приключения. Ботаническата градина на БАН обяви инициативата си за организиране на детски лагер, наречен "Ваканция в Ботаническата градина". Антония Чиликова, един от организаторите на лагера, сподели в интервю за "Нашият ден“, че са планирали пет дни, изпълнени с интересни и образователни активности, които ще въведат децата в света на растенията.
"Имаме пет дни, посветени на чудния свят на растенията“, обясни Чиликова. "Първият ден е посветен на запознаване с ботаническата градина, след който следва разказ за джунглата и тропическите гори, и какви тайни крият те. В третия ден ще се запознаем с пустините и как растенията се справят със сухия климат. Четвъртият ден е за различните видове растения, включително водни и насекомоядни. А последният ден е посветен на полезните растения – тези, които използваме в кухнята и за лечебни цели.“
Един от ключовите аспекти на лагера е възможността за децата да се включат активно в грижата за растенията. Те ще имат възможност да засаждат растения и да ги отглеждат под наставничеството на опитни градинари. По време на лагера ще се провеждат научни експерименти, които ще демонстрират на децата как функционират растенията – как дишат, как се хранят и как пият вода.
Чиликова споделя, че програмата е разработена така, че да задоволи вниманието на всеки участник. Освен образователните занимания, лагерът предлага и множество творчески ателиета и занимания по моделиране. Дори се провеждат кулинарни ателиета, където децата могат да научат как да използват различни растения в кухнята.
Този пролетен ботанически лагер представлява вълнуващо приключение за децата, което ще ги запознае с удивителният свят на растенията и ще ги вдъхнови да ги изучават и обичат още повече.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg