Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен младежки център в Перник – ценности и перспективи

Снимка: iyc.pernik.bg

Една млада общност, която играе, пътува, участва в доброволчески каузи, интересува се от природосъобразния живот, разгръща своите таланти и развива една демократична ценностна система – това е мисията на Международен младежки център – Перник. За дейностите по проекта и за предстоящото откриване на новата база, където ще се помещава Центърът, в "Нашият ден" разказва неговият директор, Радост Раданова.

Вчера приключи дарителската кампания за събиране на игри и пъзели, чиято цел е да насърчи живото общуване между младите хора в Центъра. Раданова споделя, че инициативата е осъществена по идея на "Нощ на игрите", които са добри партньори на младежкия център. Целта е младите хора да разполагат с алтернативни занимания, чрез които да запълват свободното си време смислено и с приятели. По време на кампанията са събрани са повече от 20 игри и пъзели, а пратките от цялата страна продължават да пристигат, съобщава Раданова.

Младежи на възраст между 15 и 30 години са основната целева група на Центъра, но възрастовото ограничение е по-скоро условно, заявява директорът. Дейностите са напълно безплатни. Центърът е създаден по програма "Местно развитие и намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи". Програмата приключва съвсем скоро и Община "Перник" ще поеме издръжката на центъра, казва Лазарова.

Международният младежки център в града предлага разнообразни услуги и активности – обучения, клубове по интереси, пътувания из страната и чужбина, младежки обмени. Например в сряда предстои екопоходът "Да изтъркаме патъците", по време на който ще бъде засегната темата за природосъобразния начин на живот, казва Лазарова. Директорът на Центъра споделя: "Като младежки център сме приели доброволчеството като ценност и като кауза. Ако искаме да променим света, града, квартала, то трябва да започнем от себе си."

Още една чудесна инициатива на Центъра е свързана с литературните интереси на младите хора, и то не само в Перник. От юни месец младежката общност ще издава онлайн зин – електронно списание, в което младежите ще имат възможност да се изявят като писатели. Идеята е плод на литературния клуб "Между редовете", по думите на Лазарова, която с радост казва: "Младите хора четат и освен, че четат младите хора пишат."

На 25 април ще бъде открита официално сградата на Центъра. Базата ще разполага с библиотека, общи пространства, обучителни зали, кът за кафе, хотелска част за настаняване на гости, баскетболна площадка, скейтборд рампа, амфитеатрално пространство, изброява директорът на Центъра. В рамките на откриването ще се проведе международна конференция "Инструменти за зелена младежка работа", на която ще присъстват партньори от Норвегия, Сърбия и Португалия, съобщава Лазарова. Ще се осъществи и национална работна среща на мрежата младежки центрове в страната. На фокус ще бъдат толерантността, солидарността и уважението към различните култури и традиции.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" беше Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков от СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разказва какво представлява фалшивата информация в епохата на постистина. В предаването "Нашият ден" той предоставя ценни насоки за предпазване от..

публикувано на 25.06.24 в 10:01