Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Флорентинката, която омая целия свят

Снимка: Книгомания

Лиза Гералдини дел Джокондо е жената, която със своята странна усмивка и с магнетичните си очи е един от най-разпознаваемите образи в историята на изкуството. Светлана Минева представя в "Terra Култура" биографичната книга "Животът на Мона Лиза" от Даян Хейлс – пореден опит да бъде разгадана личността зад картината на Леонардо да Винчи. 

Минева описва книгата като еклектична. Хейлс изгражда биографичен разказ с елементи на пътепис из Флоренция, в който културата на Италия се смесва с живота на Джокондата. Присъства и детективската нишка, проследяваща съдбата на самата картина. 

Леонардо да Винчи започва да рисува "Мона Лиза" през 1503 година и не се разделя с портрета до смъртта си, разказва Минева. Американската журналистка Даян Хейлс прави дълбоко проучване на архивите, свързани с Джокондата, разхожда се из улиците и именията на Флоренция, за да сглоби парчетата от нейната биография. Хейлс проучва и живота на самия Да Винчи, живял в разцвета на Флоренция, по времето на Макиавели, фамилията Медичи, Чезаре Борджия, Вазари. Авторката открива, че след смъртта на художника портретът остава в ръцете на неговия сподвижник Салай, а после се изгубва за дълъг период от време. 

През 1857 година Луиджи Каламата прави първата прецизна гравюра на "Мона Лиза", която започва да се разпространява из Европа. Духовете са разбунени от лика на загадъчната жена. Невинна или изкусителка, весела, предизвикателна или безразлична – и до днес всеки зрител се опитва да разбере изражението на Джокондата. Един художник се самоубива заради усмивката ѝ. През 1911 година картината изчезва от лицето на земята за цели две години. От Лувъра я открадва Винченцо Перуджа с идеята да я върне в Италия. За целта крадецът се свързва с галерията "Уфици" и мистерията е разбулена, разказва Минева. 

"Мона Лиза" е безспорен шедьовър, който във времето придобива нови значения. Книгата на Даян Хейлс я поставя в широк, вълнуващ контекст и заслужава вниманието на читателите.

Повече по темата чуйте в звукови файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05