Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Флорентинката, която омая целия свят

Снимка: Книгомания

Лиза Гералдини дел Джокондо е жената, която със своята странна усмивка и с магнетичните си очи е един от най-разпознаваемите образи в историята на изкуството. Светлана Минева представя в "Terra Култура" биографичната книга "Животът на Мона Лиза" от Даян Хейлс – пореден опит да бъде разгадана личността зад картината на Леонардо да Винчи. 

Минева описва книгата като еклектична. Хейлс изгражда биографичен разказ с елементи на пътепис из Флоренция, в който културата на Италия се смесва с живота на Джокондата. Присъства и детективската нишка, проследяваща съдбата на самата картина. 

Леонардо да Винчи започва да рисува "Мона Лиза" през 1503 година и не се разделя с портрета до смъртта си, разказва Минева. Американската журналистка Даян Хейлс прави дълбоко проучване на архивите, свързани с Джокондата, разхожда се из улиците и именията на Флоренция, за да сглоби парчетата от нейната биография. Хейлс проучва и живота на самия Да Винчи, живял в разцвета на Флоренция, по времето на Макиавели, фамилията Медичи, Чезаре Борджия, Вазари. Авторката открива, че след смъртта на художника портретът остава в ръцете на неговия сподвижник Салай, а после се изгубва за дълъг период от време. 

През 1857 година Луиджи Каламата прави първата прецизна гравюра на "Мона Лиза", която започва да се разпространява из Европа. Духовете са разбунени от лика на загадъчната жена. Невинна или изкусителка, весела, предизвикателна или безразлична – и до днес всеки зрител се опитва да разбере изражението на Джокондата. Един художник се самоубива заради усмивката ѝ. През 1911 година картината изчезва от лицето на земята за цели две години. От Лувъра я открадва Винченцо Перуджа с идеята да я върне в Италия. За целта крадецът се свързва с галерията "Уфици" и мистерията е разбулена, разказва Минева. 

"Мона Лиза" е безспорен шедьовър, който във времето придобива нови значения. Книгата на Даян Хейлс я поставя в широк, вълнуващ контекст и заслужава вниманието на читателите.

Повече по темата чуйте в звукови файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07