Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катя Попова: За да се обезпечи тази липса на граничен контрол при преминаване, служителите изпълняват така наречените компенсиращи мерки

Летище София в Шенгенското въздушно пространство

Хесус Кабайеро: Първите пътници вече се увериха, че без минаване на паспортен контрол нещата стават доста по-бързо

Снимка: Летище София

Влизането ни в Шенгенското пространство по въздух и вода от полунощ на 31 март означава отпадане на граничните проверки в останалите държави членки на Шенген.

Чуйте как реагираха хората на променените условия на летище София в анкета, изготвена от репортера Теодора Церовска: 

Летище София вложи над 2,5 млн. лв. в трансформиране на системите си за преминаване на пътници. Как се променя разпределението на полетите и терминалите след въздушния Шенген – отговаря Хесус Кабайеро, изпълнителен директор на летище София.

Кабайеро първо поздравява България за приемането ѝ в Шенгенското въздушно пространство. "Първите пътници вече се увериха, че без минаване на паспортен контрол нещата стават доста по-бързо. Пести се време и при заминаване, и при тръгване, което означава повече удобство. Новата автоматизирана система за проверка на бордните карти ускорява трикратно времето за проверка", заявява той.

Подготовката в последните три месеца е била интензивна, като са преминати редица проверки и изпитания на системата, за да бъде одобрена България за навлизане в Шенгенската въздушна зона. По отношение на дигитализацията и навлизането Кабайеро е на мнение, че това са неизбежни процеси, стартирани от екипа на летище София много по-рано. Амбициите са големи и свързани с осигуряването на плавно и удобно преминаване, отговарящо на най-високите стандарти в света, казва изпълнителният директор на летището. По думите му положителните ефекти от Шенген ще се усетят бързо – това говори опитът на другите държави членки.

Кабайеро съобщава, че е предвидено разрастване на летището – подготвя се отварянето на трети терминал, нови гейтове, повече гишета за check-in, автоматизация и дигитализация. Сред приоритети са декарбонизацията и интегриране и облагородяване на пространството.

"Летищата са местата, където хората формират първото си впечатление за страната, тъй че съзнаваме отговорността, която носим в това отношение", казва Хесус Кабайеро. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Началник сектор "Гранични проверки" в ГДГП, Катя Попова смята, че приемът във въздушното пространство на Шенген със сигурност улеснява много пътниците. 

"Предизвикателство представлява навикът на гражданите да пътуват по този начин, който е по-различен, и да имат предвид, че някои от задълженията при пътуване остават, а те са свързани със задължението за носене на документ за самоличност, както и задължителната проверка за сигурност, през която преминават. За да се обезпечи тази липса на граничен контрол при преминаване, служителите изпълняват така наречените "компенсиращи мерки". Има полицейски проверки, които целят да предотвратят възможните заплахи за обществената сигурност и презграничната престъпност. Всички пътуващи трябва да имат готовност за извършване на една такава полицейска проверка, която започва с представяне на документ на самоличност. Ние имаме изведени предварително рискови профили, на базата на които служителите определят кои лица ще бъдат проверени, но и чисто случаен принцип също може да бъде приложен", заявява граничният служител. 

Коментара чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

129-то ОУ "Антим Първи" празнува 130-годишнина

В навечерието на 24 май отбелязваме 130-ата годишнина от създаването на едно от най-старите училища в София 129-то ОУ "Антим Първи", открито през 1895 година. В "Нашият ден" гостуват директорът на училището Ангел Милков, учителките Павлина Алекова и Анета Пиперова и ученици . Милков изтъква, че в 129-то ОУ „Антим Първи“ още от първи клас..

публикувано на 23.05.25 в 11:00

Ученици показват на съучениците си вредите от вейпове, снус и райски газ

На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...

обновено на 23.05.25 в 08:00
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46