Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За трети път беше връчена наградата "Константин Павлов"

Тази година наградата получиха известният ни поет Кирил Мерджански и младият поет Иван С. Вълев

Снимка: БТА

Преди три години журналистката от "Дойче веле" Румяна Таслакова учреди и финансира награда на името на големия български поет Константин Павлов. Досега нейни носители са Амелия Личева, Кирил Василев и Екатерина Йосифова, посмъртно. Тази година наградата получиха известният ни поет Кирил Мерджански и младият поет Иван С. Вълев.

Този път по идея на журито – проф. Михаил Неделчев, председател, и членове Мирела Иванова и проф. Александър Шурбанов, наградата се разделя на две, като фокусът е върху един утвърден автор и върху младата българска поезия. Пластиката е изработена от Красимир Ангелов.

Кирил Мерджански
Наградата "Константин Павлов" беше връчена тържествено, както предишните две години в Софийската градска художествена галерия сред картините от изложбата на Греди Асса. Стихотворенията бяха изпълнени от актьора Ириней Константинов. Специалното участие на Христо Овчаров – контрабас, допринесе за атмосферата на вечерта.

Румяна Таслакова връчи наградата на Иван С. Вълев
Проф. Александър Шурбанов произнесе слово за Константин Павлов, а проф. Михаил Неделчев представи поета Кирил Мерджански.

Мирела Иванова говори за книгите на Иван С. Вълев. Водеща на вечерта беше Румяна Таслакова. Ще я чуете заедно с видеообръщението на Кирил Мерджански от Синсинати, САЩ, и Иван С. Вълев – в репортажа на Силвия Чолева.


Снимки: БТА
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са българите като родители

"Българският национален характер се е изменял много през годините. Това, което народопсихолозите са систематизирали още в началото на миналия век обаче можем да открием и до ден днешен. – казва д-р Диана Андонова, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и автор на изследването "Националните културни особености в контекста на..

публикувано на 03.05.24 в 07:53

Очакваме наградите "Васил Гендов" с безплатни прожекции

Две седмици български филми в Дома на киното, и то напълно безплатно, предлага третото издание на Националния фестивал на българското кино. До 13 май в целодневна програма ще бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство. Общо 90 филма, колкото и са и годините, които Съюзът на българските..

публикувано на 02.05.24 в 18:05

Филмът "Зелена граница" на Агнешка Холанд вече е по кината

Филмът на трикратно номинираната за "Оскар" Агнешка Холанд "Зелена граница" е отличен с няколко награди, сред които специалната награда на журито от Венеция '23 и е с номинация за "Златен лъв".  Тридесет години след "Европа, Европа", новият ѝ филм разказва за реален случай. В така наречената "зелена граница" – гориста и блатиста местност между..

публикувано на 02.05.24 в 18:00

Изложба на дипломанти на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа"

Представителна изложба на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" показва избрани творби от пълния цикъл на специализирано художествено образование на учениците от 8 до 12 клас в изложбени зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново.  Представени са трите специалности – "Художествена дърворезба", "Интериорен дизайн" и..

публикувано на 02.05.24 в 15:00

Венеция – свободен център на световната култура

Преди броени дни Венеция се превърна в първия град, който наложи туристическа такса за посетителите, които не идват, за да нощуват там.  Художникът Стефан Попдимитров , който редакторът на "Нашият ден" Василена Мирчева  срещна по време на Венецианското биенале, споделя своето усещане за Венеция като център на световната култура ...

публикувано на 02.05.24 в 11:32