Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога да търсим ерготерапевт?

| обновено на 04.04.24 в 09:40
Снимка: unsplash.com

Стефан Валюков, ерготерапевт с 11-годишен опит, специализиран в сензомоторното развитие, сподели в интервю за "Нашият ден“, че основната цел на ерготерапията е да помогне на децата с аутизъм да изградят умения за самообслужване.

Той подчерта, че всеки малък човек следва да достигне определени етапи в развитието си, и че ако има задръжки по какъвто и да е повод, ерготерапията има за цел да помогне на децата уменията, необходими за възрастта.

Една от основните трудности, с които се сблъсква Валюков при работата си, е сензорната преработка при децата. Той обясни, че това е основният им дефицит и че мнозина от тях пропускат важни етапи в развитието на мозъка си, което води до проблеми в учебния процес.

Относно диагностирането на такива проблеми, Валюков призова педиатрите да бъдат внимателни и да забележат задръжките в развитието на детето, тъй като аутизмът не се ограничава до неговоренето или проговарянето.

За ерготерапевта детското развитие е цяла вселена, включваща сензомоторното, комуникативното и когнитивното развитие. Всяка сесия с детето е уникална, като някои деца изискват повече стимули за релаксация, докато други имат нужда от по-структуриран подход.

Той отбелязва, че често пъти децата, които изглеждат невъзпитани, всъщност просто имат сензорни дефицити. Нормално е децата да бъдат енергични и любопитни, но важно е техният развой да бъде наблюдаван и да не се изпускат важни етапи. Въпреки това, Валюков напомня, че в България все още липсват стандарти за развитие и използваме чужди.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнично богослужение, в първия ден на Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София

Възкресение Христово – празникът на празниците

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

обновено на 05.05.24 в 13:39

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14