По повод обявяването на Националния литературен конкурс на тема "Морето, което събира всичко далечно", организиран от "БМФ Порт Бургас", имаме удоволствието да поговорим с Весела Джунджурова, член на журито на този престижен форум. В интервюто за "Нашият ден" тя сподели как и защо търговското дружество решава да се ангажира с организацията на литературния форум.
"Конкурсът е част от социалните инициативи на компанията. За нашият екип конкурсът не е нещо нестандартно, отдалечено от бизнеса; напротив, ние смятаме, че можем да подпомагаме творческия ентусиазъм и енергия, както и желанията за изява, като това ни носи удовлетворение", обясни Весела Джунджурова. Тя добави още, че подобни инициативи не са чужди за мениджмънта на компанията, като отбеляза ангажимента им с различни обществени събития в Бургас, включително спортни мероприятия и младежки турнири по футбол.
Както разкри Джунджурова, темата на конкурса тази година – "Морето, което събира всичко далечно" – не е била избрана спонтанно. Подготвянето за нея е изисквало дълъг процес на размисъл и контакт с творчески настроените личности. Конкурсът приема участие от автори под 18 години и над 18 години, а жанровете на представените творби са разнообразни – есета, фейлетони, разкази и стихотворения. За първи път тази година ще бъде направено отделно оценяване за проза и за поезия, за да се отчете значението на всяко от тези изкуства.
Интересът към конкурса е голям, като още на следващия ден след обявяването му, бяха получени първите две творби. В тази връзка Весела Джунджурова разкри, че общият брой на участниците е достигнал 254 автори, включително българи, които живеят в чужбина.
Според информацията, предоставена от Весела Джунджурова, за тазгодишния конкурс ще се приемат творби до 21 август.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Не е нужно хората да са трезви или да са спрели наркотиците, за да заслужават храна, подслон и мило отношение". Такава е философията на "Розовата къща" – нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол. В къщата хората получават храна, дрехи и всякаква помощ, от която се нуждаят, докато на местата, където те се събират,..
Екстремните метеорологични и климатични явления са причинили икономически загуби на активи, оценявани на 822 млрд. евро за периода 1980-2024 г. в Европейския съюз, като над 208 млрд. евро (25 %) от тях са настъпили между 2021 и 2024 г. Анализите на Европейската агенция по околна среда показват, че икономическите загуби се увеличават всяка..
На 27 ноември (четвъртък) – забравения Ден на победите, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей на ул. "Черковна" 92 в София ще бъде открита изложбата "Войната и творците. Пътят през мрака". Тя представлява аудио-визуално пътешествие, в което войната е представена през очите на творците – художници, писатели, фотографи, които са..
През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..
На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров. Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..