"Любовта цав" е новият филм – документален портрет – на режисьора Росен Елезов. Филмът, част от поредицата "БНТ представя", е посветен на театралния режисьор Крикор Азарян. Сценарист е Хелия Чавдарова.
Азарян е едно от онези знакови имена, които новите поколения все по-малко познават. Филмът прави така, че образът му да оживее през прочита на днешния ден. Сценаристът на филма Хелия Чавдарова споделя в "Артефир", че в своята професия като радиоводещ многократно е срещала Крикор Азарян. Най-съкровеното интервю, което успява да вземе от режисьора, е месеци преди смъртта му. В него той за първи път споделя своята житейска философия и дава ключа към себе си като творец.
В документалния филм има множество въздействащи моменти, но може би най-яркият е своеобразният диалог с духа на Азарян. Филмовият екип успява да изненада съпругата на театралния режисьор – поетесата Валентина Радинска – като поставя монтиран запис на неговия глас до гроба му. Радинска надмогва личната си болка и се съгласява да участва в тази по-особена роля.
Авторите споделят, че и музиката във филма е специална. В ключовите моменти звучат арменски църковни песнопения. Цялото звуково оформление играе с мащабите и ритъма на филмовия разказ. Животът на Азарян е огромен калейдоскоп от спектакли – не би могъл да се побере в рамките на един документален филм. Създателите на филмовото произведение правят опит да го предадат в цялата му пъстрота и контрастност. Не са пропуснати разочарованията и трудностите, които съпътстват Азарян приживе.
Филмът "Любовта цав" се разпространява в мрежата на БНТ.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg