Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алжирският посланик Н.Пр. Месауд Мехила: В Сахара развиваме пустинния туризъм

9
Снимка: Магдалена Гигова

Когато ми се случи да посрещна 2024 година в град Джанет, в алжирската част на пустинята Сахара, си обещах да науча повече за тази страна и отношенията ѝ с България не само като турист. И да го споделя със слушателите на "Покана за пътуване". Обърнах се с молба за разговор към посланика на Алжир Н.Пр. Месауд Мехила и съм му благодарна, че той радушно прие. Помолих го най-напред да представи с няколко думи себе си и забележителната си дипломатическа кариера.

Н.Пр. Месауд Мехила, посланик на Алжир
После разговаряхме с г-н Мехила за родината му, която със своята площ от над 2 милиона кв. км е най-голямата държава в Африка и десета в света. Страната има изключително богата история. В древността е била население от либийски племена. По нейните земи са властвали финикийците, римляните, византийците, арабския халифат, османците…


Като запален пътешественик, естествено го запитах как вижда развитието на обмен на туристи между двете страни.
Природата и историята на Алжир за притегателни и създават незабравими спомени. Това научаваме от посланик Месауд Мехила. Не по-малко интригуваща е и местната музика. Сред алжирските музикални жанрове най-известен е раи, поп с народни мотиви, изпълняван от световни звезди като Халед и Хеб Мами.

С алжирския посланик се разхождаме виртуално из неговата родина, където има седем обекта, включени в съкровищницата на ЮНЕСКО. Един от тях е планинската верига Тасили Н’Аджер в Сахара. Изключително красив природен резерват със скални рисунки на хилади години. Ненапразно президентът на Алжир е дал насока да се развива пустинния туризъм.


С посланик Месауд Мехила се опитахме да обходим всички интересни за посещение места в родината му, но това е невъзможно не само в едно интервю, а може би в цял един живот. Но поне опитахме.


Снимки и видеото: Магдалена Гигова, БТА

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15