В днешно време, когато социалните проблеми се издигат като важни предизвикателства за обществото, включването на младежите в доброволчески дейности е от съществено значение за тяхното развитие и за благото на обществото като цяло. Мария Тонкина от Фондация "От нас зависи", която е организатор на инициативата "Дай 5!", споделя в интервю за "Нашият ден" важността на такива проекти за привличането на младежите към доброволчеството.
В България само 14% от младежите участват в доброволчески дейности, което е намалено в сравнение с други европейски страни. Това се дължи на ограничения достъп до доброволчески проекти за младежи, въпреки наличието на множество доброволчески организации. В този контекст инициативата "Дай 5!" се явява като важен механизъм за привличане на младежите към доброволчеството.
Проектът цели първо, да запознае младежите с работата на 10 неправителствени организации, които действат в различни сфери, и второ, да развие уменията на учениците за решаване на социални проблеми, които са от значение за обществото. Чрез този подход "Дай 5!" цели да стимулира младежите да размислят активно и да се ангажират в решаването на проблеми.
Проектът стартира с информационна част, където учениците имат възможност да се запознаят с дейността на доброволческите организации по иновативен начин, чрез "жива библиотека". Тук те имат възможност да се срещнат с "живи книги" - доброволци от различните организации, които отговарят на техните въпроси и им представят своите мотивации за доброволческата работа.
Следващият етап от инициативата предоставя на учениците възможност да гласуват за предпочитаната от тях организация, към която да се насочат за помощ. Те ще работят върху конкретен проблем, който съответната организация среща в своята ежедневна дейност.
Изглежда, че инициативата "Дай 5!" не само предлага възможности за ангажиране на младежите в доброволческа дейност, но и развива техните умения и вяра в собствените способности да влияят на обществото.
Кои са основните дейности, които проектът обхваща - чуйте в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg