Големите космически открития вече не са само фантазия. Свързваме 12 април с повратни моменти в историята на изследването на Космоса. През 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, летял в Космоса. 20 години по-късно (1981) НАСА неслучайно избира датата 12 април за изстрелването на първата си совалка "Колумбия". През 2001 група ентусиасти отбелязват 40 години от изстрелването на "Восток" с "Нощта на Юри". Събитието бързо печели почитатели и се превръща в нещо като глобално космическо парти. 12 април се утвърждава като Международен ден на авиацията и космонавтиката. У нас "Рацио" отбелязват датата, като посрещат специален гост и организират космическо парти.
Гости на "Нашият ден" са Румен Иванов от "Рацио" и Саймън Дженър, който е част от работната група за създаване на Българска космическа агенция. Дженър работи за "Аксиом спейс", които изпращат частни екипажи до Международната космическа станция.
В началото на разговора Румен Иванов обръща внимание на факта, че зад успеха на Юри Гагарин през 1961 година е стоял огромен екип от инженери и специалисти. Ето защо "Рацио", чиято мисия е да представя науката по един атрактивен и достъпен начин, този месец запознава публиката с онези хора, които обикновено остават в сянката на излитащата ракета. Космосът не е празно пространство, казва Иванов и съобщава, че на организираното от "Рацио" събитие ще присъстват инженерите Виктория Тодорова, Ралица Великова и Велка Терзиева. Те ще разкажат за това как се изстрелват и управляват ракетите и как се избягват космически опасности.
По повод темата за жените по пътя към Космоса и в космическото пространство Саймън Дженър казва: "От последния път, когато бях в България през 2021 година, "Аксиом спейс" доста напреднахме. Много се радвам да кажа, че на втората ни мисия AX – 2, която изстреляхме миналата година, имахме екип от двама мъже и две жени. Между тях беше и първата астронавтка от Саудитска Арабия. Докато продължаваме с нашите мисии в Космоса, ще продължаваме да каним в екипа и мъже, и жени."
Към момента Дженър е част от екипа, който поставя основите на съвременна българска космическа програма. "Страшно вълнуващо е да съм част от такава работна група още от първите ѝ дни в България особено като се замисля за възможностите, които дава тя на за българските бизнеси и на българските учени, и за вдъхновението, което ще даде на българските деца", заявява той. Иванов, от своя страна, допълва, че Космосът ни дава възможност да разберем себе си и да отговорим на някои земни въпроси.
В космоса границите сякаш не съществуват, а в космическата индустрия държавите се учат да си взаимодействат по един нов начин. В тази връзка Дженър заявява: "Аксиом спейс" винаги включва в своите мисии астронавти от различни страни. Работим с редица страни по света и за много от тях ние сме първият им и засега единствен път към това да изстрелят в Космоса свой космонавт. Много ми харесва, че и с България започваме да работим по тази идея."
"Аксиом спейс" вече няколко години работи по създаването на първата частна космическа станция, която ще работи съвместно с Международната космическа станция. Очаква се нейният първи модул да бъде изстрелян в Космоса пред 2026 година.
"Намерението на "Аксиом спейс" е да създаде станции, които биха могли да бъдат дом на десетки, стотици може би хиляди хора", заяви гостът.
Желаещите все още имат възможност да закупят билет за космическото парти "Нощта на Юри" – 12 януари от 19:00 ч. в клуб "Строежа".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg