Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психичното здраве на децата днес

София Димитрова: Винаги, когато нещо притеснява родителя, е добре той да се обърне към психолог

Снимка: Pixabay

Според статистиката едно на всеки пет деца има проблем, свързан с психичното здраве. На телефон 112 от началото на 2020 година до ноември 2023 година са постъпили 144 576 сигнала. За същия период са издадени 13 600 заповеди за незабавна защита. Броят на пострадалите деца е 4015 – близо 25% от случаите. 25 709 са обажданията, получени на Националната телефонна линия за деца 116-111 само за изминалата година. Над 45 000 са подадените сигнали към Центъра за безопасен интернет. Децата несъмнено живеят в една изключително предизвикателна среда. За психичното здраве на децата и рисковите фактори в "Нашият ден" говори клиничният психолог София Димитрова.

Според Димитрова в ранна възраст се наблюдават проблеми, свързани с обучението и начина, по който децата възприемат информация днес. Излагането на технологии и интернет води до влошаване на концентрацията и способността за учене. От технологиите се повлиява и системата за награждаване в мозъка – децата очакват да бъдат възнаградени с по-малко усилия. Този проблем е свързан с мотивацията в учебна среда, обяснява психологът.

Двете най-важни места в живота на едно дете са домът и училището. Там подрастващите черпят опит и развиват своите социални умения. В училището всичко се свежда до интеракцията между учителя и детето, която трябва да бъде пълноценна, по думите на Димитрова. Един от големите фактори в травмирането на детската психика е насилието. Психологът обръща внимание, че то може да окаже влияние и индиректно – чрез неподходяща игра или филм. "Ние, като родители, сме отговорни за информацията, на която са изложени нашите деца", заявява гостът.

Рисковите фактори започват още преди раждането на детето. Те са свързани както с пренаталното развитие на плода, така и с генетични предпоставки. След раждането е особено важно майката да изгради здрава връзка с детето, за да може в последствие то да развие доверие и умение за формиране на взаимоотношения. Димитрова призовава родителите да играят с децата си и да им обръщат качествено и конструктивно внимание. Психологът споделя, че в повечето случаи семействата твърде късно решават да потърсят психологическа помощ и така се изпускат чувствителни моменти в развитието на детето. 

Технологията се е превърнала в детегледачка в днешното динамично време. Това е донякъде необратим процес, затова Димитрова съветва родителите да не подценяват човешкия контакт, да налагат времеви контрол над седенето пред екрана и да насърчават гледането на по-полезно съдържание в интернет.

В началните класове най-често срещаните проблеми са обучителни – дислексия, езикови трудности, хиперактивност и дефицит на вниманието. В зависимост от качествата на социалните контакти в тийнейджърска възраст подрастващите показват признаци на тревожност и депресия. Димитрова съветва: "Винаги, когато нещо притеснява родителя, е добре той да се обърне към психолог."

В случаите, когато става въпрос за работа върху емоционалния свят и поведението на детето, най-добре е родителят да бъде активна част от процеса, казва психологът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05