Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Играта на асоциации в детската литература

Пирина Воденичарова разказва за предизвикателствата пред новосъздаденото детско издателство

Снимка: Pixabay

Детската литература е много интересно поле, на което хората могат да си играят, защото тя взема от живота, от средата на децата, от психологията ни. В нея има много визуалното изкуство, но преди всичко има безкрайна философия. Много абстрактни понятия и послания. Неща, които човек в началото пропуска, след това ги разбира, а накрая и ги преоткрива. С нея всъщност цял живот играем на асоциации. В крайна сметка през книгите опознаваме себе си, при това още от малки. Децата избират книгите си в зависимост от това какви са техните битки на деня, смята Пирина Воденичарова.

Тя е основателката на най-голямата общност за детско четене "Нито ден без книжки". В нея е събрала 45 хил. последователи, хора със сходни ценности и желания, които горят за детските книги. Пирина е носител на наградата "Рицар на книгата", организатор е на първия Фестивал на детската книга, който се проведе в края на март. През декември 2023-та тя беше в селекцията на Forbes "30 под 30" в категорията "Култура, изкуство и медии", а няколко месеца по-късно вече има собствено издателство за детска литература. От известно време нейният "Книгозавър" диша сред читателите си.

Всичко тръгва от първата книга, тя според Пирина Воденичарова е пътеводната звезда на издателя, спрямо която той се опитва да расте.

"Стъпката беше аз да си повярвам, че имам капацитета да избера качествена детска литература за децата в България, защото да издаваш детски книги, е огромна отговорност. Не всяко нещо, което се появява на пазара и е за деца, е добро за децата. А да мислим за благополучието на нашите деца, ми се струва една мисия от първостепенна важност. Това все пак е бъдещето ни", каза в "Какво се случва" издателката. Тя е на мнение, че сцената на детската литература се надгражда всяка година, а най-важна е топлата връзка с читателите.

Една от каузите ѝ, която самата тя смята за всеобща, е да видим в четенето възможност да запазим способността си да се насладим на нещо в продължителен период от време. Особено в днешния забързан свят, в който човек трябва да тренира концентрацията си, за да не изчезне.

"За мен по-важното от това да отгледаме читатели е да отгледаме деца, а съответно след това и хора, които четат за удоволствие – обяснява Пирина. – Четенето за удоволствие е пряко свързано с четенето с разбиране, което пък е свързано с по-аналитичното и критично мислене, а то ни е важно за едно по-добро общество."

И общността "Нито ден без книжки", и издателство "Книгозавър" се появяват от нейната вътрешна нужда за детска литература.

"Никога не спрях да обичам детските книги, те са част от моя живот, от моето детство – казва Пирина Воденичарова и допълва – Аз много вярвам в това, че ако човек има силен вътрешен отговор на въпроса "Защо?", той намира начин как да създаде нещо."

Цялото интервю с нея чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46