Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полет над…

Д-р Румяна Динолова
Снимка: Кирил Чобанов

Не акцентирахме разговора върху птичи гнезда и подобни аналогии с книги и филми, а поговорихме със събеседниците си за реалните психиатрични проблеми, надвиснали над съвремието. Отбелязахме деня в подкрепа на болните от биполярно афективно разстройство (БАР) и коментирахме проблемите им в разговор с д-р Румяна Динолова и д-р Папазов.

С опитните психиатри поставихме на вниманието на аудиторията и други проблеми: неврози и стрес, насилието и агресията, децата, мрежите, подражанието… Какво показват изследванията върху личностната и обществената шизофрения и дали войната е форма на лудост? – зададохме риторично въпроса в поредното издание "За здравето". Отговорът на експертите и на публиката прозвуча доста стряскащо, защото всички съвременници убедено вярвахме, че войната е отживелица и никога няма да я преживеем отново.

Тревога от друг мащаб крие появата на уж оставени в миналото болести: коклюш, денга, туберкулоза. Инфекционистите алармират за опасността от тези заболявания и за начина, по който може да се предпазим. Най-верният път към здравето са ваксините, но за жалост в България има твърде силни антиваксерски нагласи.

В разговора участие взе и редакторът на предаването Кирил Чобанов, който детайлно постави въпросите за честотата на страдащите от БАР, както и наследствените фактори за това психично разстройство.


В съботното "здравно" студио на програма "Христо Ботев" се включи и проф. Ива Петкова – водещ специалист по очни болести, удостоена преди дни със званието "Знакова личност на квартал "Младост". Именно тя ще бъде наш гост в следващото издание "За здравето" на 13 юни 2024 г.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Ирина Лазарова

Лабилно ли е духовното здраве на съвременника?

В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..

публикувано на 05.07.25 в 09:35
Представянето на Декларацията за независимост пред Континенталния конгрес на 4 юли 1776 г.

Отцепването на 13-те

2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..

публикувано на 04.07.25 в 08:25
Яна Данаилова

Яна Данаилова: Конвенционалните храни предизвикват патологията в човешкото тяло

Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните".  "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..

публикувано на 03.07.25 в 18:00

Иолина Василева – Китай за начинаещи

Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..

публикувано на 03.07.25 в 13:35
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47