Фотографската изложба "И аз съм тук" представя портрети и истории на жени бежанки у нас. Проектът започва като идея за 8 март и цели да разкаже за силата и смелостта да промениш живота си, за пътя на адаптацията, за това какво е да си чужд, но да искаш да бъдеш приет като свой. Кадрите са дело на фотографа и създател на "Етюдите на София" Иван Шишиев, а идеята е на "Съвета на жените бежанки в България" и в частност на основателката и председателка на организацията – Линда Ауанис.
"Идеята е българското общество да има представа какви са жените бежанки, да не мислят, че те живеят под натиск от съпрузи и бащи, да знаят, че те намират работа и се чувстват свободни да разчитат на себе си – казва Линда Ауанис – Жените са силни и колкото и да са тежки нещата за тях, те преодоляват абсолютно всичко. Често за бежанците се мисли негативно, но тези хора са тук, ние ги виждаме, много от тях са интегрирани и дори манталитетът им се променя. И вторият план е самите жени бежанки, които идват да видят други като тях, които са успешни."
Сред жените, представени в проекта, са Мохадес Мирзаи от Афганистан, която е първата жена пилот в страната си, както и Сара Алкаф от Йемен, реставратор на мебели и активист. Другите героини в проекта са от Ирак, Украйна, Хаити.
"В голямата си част българите сме добри и се опитваме да помогнем – казва Иван Шишиев – тук има място за всички, трябва да сме с по-отворено самосъзнание. Половин България сме бежанци от Беломорска Тракия, след Октомврийската революция идват и много белогвардейци. Ние не мразим останалите народи и не трябва да ни вменяват това."
Изложбата "И аз съм тук" може да се разгледа в Историческия факултет на Софийския университет.
Чуйте Иван Шишиев и Линда Ауанис в "Какво се случва".
Снимки – СУ "Св. Климент Охридски"
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg