Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авиомузей Бургас празнува Международния ден на авиацията и космонавтиката

Снимка: Фейсбук

През 1961 година Юрий Гагарин излита в Космоса и прави първата обиколка около Земята. Полетът продължава само 1 час и 48 минути, но остава в историята на човечеството като първото изстрелване на човек в Космоса. Датата 12 април се превръща в Международен ден на космонавтиката и авиацията. Авиомузеят на Летище Бургас ще отбележи празника с интересна програма, за която в "Нашият ден" разказва Слави Костадинов, главен специалист в авиомузея.

"Авиомузеят в Бургас е подготвил богата програма за своите посетители на 12, 13 и 14 април. Днес (12 април) на празника на авиацията и космонавтиката всички посетители ще могат да се възползват от безплатния вход, ще могат да разгледат на територията на музея ветерани от нашата авиация като Ан-12 – единственият такъв запазен самолет в България – емблемата на бившата авиокомпания "Балкан". Всеки от нашите посетители ще може да получи първия брой от новоиздадения вестник "Авиомузей Бургас", посветен изцяло на Деня на авиацията и космонавтиката и българския принос в сферата."

За най-малките посетители на музея са предвидени артработилници и работилници за сглобяване на самолети. Всеки посетител, ще може да дегустира космическа храна, произведена от Института за космическа храна към БАН. Организирани са и беседи на тема "Българските герои в Космоса", съобщава Костадинов.  

Новата музейна атракция, която посетителите ще видят, а от 29 юни ще имат възможността и да изпробват, е симулаторът на самолет Ту-134, дарен на Авиомузея от Института по въздушен транспорт. Костадинов допълва, че това е единственият в Европа запазен авиационен симулатор на този самолет.

Гостът споделя, че авиомузеят отчита повишен ръст на посетители – през изминалата година музеят е посрещнал ок. 60 000 души. Много от музейните атракции са насочени към деца от различни възрасти – те имат възможност да изпробват жироскоп и VR симулатор на самолет. Към Авиомузей Бургас работи и детски авиоклуб.

Мисията на авиомузея е да съхрани за поколенията паметта на българската авиация и да поддържа любовта към авиацията и космонавтиката у новите поколения, по думите на Костадинов. Специалистът разказва, че България има традиция в производството на космическа храна още от времето на програмата "Интеркосмос", когато страната ни, единствената в програмата, подготвя двама космонавти.

Ако искате да разберете какъв е вкусът на космическата шопска салата и космическата мусака и да станете част от едно нестандартно преживяване – посетете Авиомузей Бургас на 12, 13 или 14 април!

Повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15