Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихият вулкан в японската литература на ХХ век

Снимка: "Изток-Запад"

Добрата литература е тази, която усеща пулса на живота във всичките му измерения. Японското изкуство е известно с умението си да разказва големите истории без патос, да открива дълбочина в простотата. Но под привидната безстрастност бушува вулкан от творчески заряд и смисъл.

Повод за разговор в "Артефир" с издателя Любен Козарев е новоиздадената антология "Най-добрите японски разкази: Акутагава, Кавабата и други майстори на късия разказ". Сборникът обхваща 60 години от японската литература на ХХ век. В него читателят ще открие както най-знаменитите имена от епохата, като Ясунари Кавабата – единственият японски носител на Нобелова награда за литература – така и по-неизвестни майстори на прозата.

Това не е първият сборник с японски разкази, който Козарев издава. Преди години от печат излиза двуезичното издание "Японски разкази" (на японски и на български), фокусирано върху литературата на Япония от края на XIX век и началото на ХХ век. Това, което силно отличава сегашната антология, освен епохата, е фактът, че разказите в нея са в превод от английски език. Преводач на изданието е Васил Велчев. "Най-добрите японски разкази" всъщност е преведена версия на превърналата се в артефакт в англоезичния свят книга, съставена от Лейн Дънлоп.

"Решихме това да бъде един от особените случаи в нашето издателство, тъй като знаете, че ние работим с най-добрите японисти в България и за нас не беше проблем да поръчаме включително и съставителство, но решихме да излезе този знаменит сборник япоснки разкази", казва Козарев. Консултанти на книгата са японистите Братислав Иванов и Дарин Тенев.

"Смея да твърдя, че предлагаме на българския читател една образцова антология на най-добрите японски разкази на ХХ век", заявява издателят, който вярва, че книгата дава един добър поглед върху специфичната атмосфера на отминалата епохата – от носталгично-традиционния свят на Кафу Нагаи до модерната "Покана за самоубийство" на Джуничи Ватанабе.

Повече за разказите в антологията и работата върху литературното оформление на книгата – чуйте в звуковия файл:  

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47

Филмът "Лимонов" и бунтът като еротичен рокендрол

Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..

публикувано на 11.04.25 в 16:20
Постер

Документалният филм "Оглушителна тишина" тръгва по кината

Документалният филм "Оглушителна тишина" на режисьора Станислав Дончев и сценаристите Теодора Дончева и проф. Петя Александрова тръгва по кината от днес (11 април). Създателите на филма, засягащ тихата и болезнена тема за самоубийството през личната история на бившата художествена гимнастичка Цветелина Стоянова, гостуват в "Артефир"...

публикувано на 11.04.25 в 14:54
Яница Фендулова „Отслабване на действителности“ (2025)

Съвременното изкуство за отровните двойници

Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим.  Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..

публикувано на 11.04.25 в 14:35

Бъдещето през погледа на експериментатори и новатори на SHAPESHIFT фестивала

SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници.  Темата тази година е Radical Imaginations,..

обновено на 11.04.25 в 11:55