Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихият вулкан в японската литература на ХХ век

Снимка: "Изток-Запад"

Добрата литература е тази, която усеща пулса на живота във всичките му измерения. Японското изкуство е известно с умението си да разказва големите истории без патос, да открива дълбочина в простотата. Но под привидната безстрастност бушува вулкан от творчески заряд и смисъл.

Повод за разговор в "Артефир" с издателя Любен Козарев е новоиздадената антология "Най-добрите японски разкази: Акутагава, Кавабата и други майстори на късия разказ". Сборникът обхваща 60 години от японската литература на ХХ век. В него читателят ще открие както най-знаменитите имена от епохата, като Ясунари Кавабата – единственият японски носител на Нобелова награда за литература – така и по-неизвестни майстори на прозата.

Това не е първият сборник с японски разкази, който Козарев издава. Преди години от печат излиза двуезичното издание "Японски разкази" (на японски и на български), фокусирано върху литературата на Япония от края на XIX век и началото на ХХ век. Това, което силно отличава сегашната антология, освен епохата, е фактът, че разказите в нея са в превод от английски език. Преводач на изданието е Васил Велчев. "Най-добрите японски разкази" всъщност е преведена версия на превърналата се в артефакт в англоезичния свят книга, съставена от Лейн Дънлоп.

"Решихме това да бъде един от особените случаи в нашето издателство, тъй като знаете, че ние работим с най-добрите японисти в България и за нас не беше проблем да поръчаме включително и съставителство, но решихме да излезе този знаменит сборник япоснки разкази", казва Козарев. Консултанти на книгата са японистите Братислав Иванов и Дарин Тенев.

"Смея да твърдя, че предлагаме на българския читател една образцова антология на най-добрите японски разкази на ХХ век", заявява издателят, който вярва, че книгата дава един добър поглед върху специфичната атмосфера на отминалата епохата – от носталгично-традиционния свят на Кафу Нагаи до модерната "Покана за самоубийство" на Джуничи Ватанабе.

Повече за разказите в антологията и работата върху литературното оформление на книгата – чуйте в звуковия файл:  

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01

Фестивалът "Дунавски вълни" стартира с богата програма във Видин

Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..

обновено на 22.07.25 в 11:15
Капка Касабова

Капка Касабова за новата си книга "Анима"

Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница"  (2017). С тези си..

публикувано на 22.07.25 в 10:05

Изкуство и култура край морето: какво да видите днес в Балчик

Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..

обновено на 22.07.25 в 09:18