Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Париж показаха български килими на повече от век

| обновено на 19.04.24 в 09:18
4
Снимка: Евгени Иванов/Организатори на изложбата „История в цветове. 350 години българско килими

Изложбата на автентични български килими в Париж, открита на вчерашния 18 април, събра вниманието на много почитатели на изкуството. Първата такава изложба в Париж отвори врати за показване на уникални килими от XIX и XX век. В галерията на Българския културен институт в Париж се събра експозицията с невероятни примери на българското килимарство.

Килимите, произведени в Чипровци, Котел и Пирот (българска територия до 1878 г.), представят не само майсторството на българските тъкачи, но и носят със себе си дълбоката история и красота на българската култура. Тази бутикова изложба, наречена "История в цветове. 350 години българско килимарство", представя редки екземпляри, изработени преди стотици години, които са впечатляващ пример за традиционното изкуство на страната.


Изложбата е не просто демонстрация на красотата на българските килими, но и възродителен момент за тази древна традиция. Организаторите се гордеят с това, че за първи път в чужбина ще бъдат представени 35 непоказвани до момента автентични килими от Чипровци, Котел и Пирот, които са неразделна част от българската идентичност.

В ефира на "Нашият ден" директорът на Българския културен институт в Париж Десислава Бинева споделя, че килимарството е нещо, което пази историята на времето. Тези килими, пазени от техните собственици и наследници, са отражение на богатата култура и традиции на българския народ. Те са повече от предмети за украса, те са свидетелство за българската идентичност и красота, които преживяват през вековете.


Според нея е жалко е, че в чужбина има твърде малко систематизирана информация на тази тема, казва тя и подчертава, че автентичните български килими са много интересни и ценени от колекционерите, "защото са много фино изработени с много хубав дизайн с чудесни багрила, които съхраняват цветовете и траят много време след това".  

Най-старият килим, който се показва в изложбата е от 1830 г., килим на почти два века. В предаването Бинева разказва, че  килимите са били част от домовете на хората преди много години, те са съхранени от техните наследници, а след това намерени и закупени. В момента се съхраняват с идеята да бъдат запазени още дълго напред. "Това е разказ за живите ни традиции. Според мен ще бъде много интересен за чужда публика", казва още Десислава Бинева.


Когато Бинева се запознава със собственика на колекцията Якоб ван Бейлен, той казва нещо много интересно: "Това, което е любопитно при вас на Изток, е, че вие имате запазени живи традиции, нещо, което на Запад вече почти няма". Според нея именно това е много силен капитал – "имаме какво да покажем и разкажем". 

Всички екземпляри, който се показват са част от колекцията на Якоб ван Бейлен. Той е Холандец по произход, който живее от много години в България. Бейлен е притежател на най-голямата частна колекция от над 900 автентични старинни килими.

Изложбата може да бъде разгледана от 18 април до 14 юни в Галерията на Българския културен институт в Париж.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Евгени Иванов/Организаторите на изложбата "История в цветове. 350 години българско килимарство"/
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12