Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Христофор Караджов
Снимка: Личен архив

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.  

Връзката между Иран – Израел и войната на Русия в Украйна

"Има връзка между Русия и Иран, защото те много активно координират действията си, да не говорим как Иран помага на Русия във войната ѝ с Украйна през дронове, и може би всякакви други военни технологии и посредничество за набавяне на муниции. Естествено Русия много печели от атаката на Иран срещу Израел, защото това отклонява вниманието от Украйна и се говори за Израел, Иран, Палестина, Газа – каквото и да е, но не и за Украйна, нито за Харков, Херсон, Мариупол. Аз имам една хипотеза, че Путин в самото начало наистина може би е искал "специална военна операция", с която да направи от Украйна нещо подобно на Беларус. Нещата забуксуваха със съпротивата на украинците и това извади Путин от равновесие, но в крайна сметка, той установи, че тази продължителна война само циментира режима му и му върши работа.

Във "Форин Афеърс" излезе статия за преговорите, които се водиха в началото на войната през 2022, която статия разгневи украинците и на мен също не ми хареса – защото тонът ѝ внуши, че едва ли не Русия се е опитала да води преговори за мир, типично Кремълска теза, но видиш ли, Борис Джонсън казал на украинците да не сключват мир с Русия. Това е абсурдно, защото основният въпрос е какво прави Русия в Украйна, нали."

Конфликтът между Иран и Израел обърква възприемането на войната в Украйна

"Уважавам Джо Байдън и външнополитическия му опит, но смятам, че той е прекомерно предпазлив, защото е политик, израснал по време на Студената война, когато много се внимаваше да не се направи нещо по адрес на Русия, което да доведе до ядрена война. Байдън някак си това го е попил твърде силно и затова САЩ бяха толкова предпазливи и бавни в предоставянето на нужната помощ за Украйна. Ето дори и за този последен пакет. Да, той ще бъде доставен все пак, но защо не го направиха преди една година, когато събитията можеха да се обърнат. "Зеленски: "Ако светът има как да защити Израел, защо не го направи за Украйна?"

"Не се намесиха, както в Израел, защото една война с Иран би била ужасно проблематична, но все пак удари от разстояние са възможни, без Иран да може да отговори. Въпреки прокситата му като "Хисбула", които могат да  направят доста бели, но все пак това не би бил отговор, какъвто би дала Русия с ядрените си сили, подводниците, които дебнат в дълбините на Атлантика и балистичните си ракети. Най-голямото опасение на американските граждани е да не се наложи изпращане на американски войници в Украйна."

Ползите за Путин от нападението на Иран срещу Израел и наративът "Западът е слаб"

"Това е наративът на Осама Бин Ладен, който, визирайки това как САЩ напуснаха по време на силен президент като Роналд Рейгън, напуснаха Бейрут след атентата, който доведе до смъртта на американски морски пехотинци през 1983 година. Това беше цитирано от Ладен като мотивация за атентата от 11 септември 2001 година, че когато американците са ударени, те ще се изтеглят изцяло от Близкия изток. Е, видяхме, че се получи точно обратното. Така че този наратив е фалшив, защото Западът все пак е съставен от разнородни елементи и решенията се вземат с колективни преговори и няма диктатори, които да вземат еднолични решения, въпреки разногласията се стига до посока и когато това стане, нещата стават зле за диктаторите."

Как работят санкциите на Запада срещу Русия и Иран, и каква е прогнозата за разрешаване на войната в Украйна – чуйте в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47