Дългогодишният журналист в програма "Христо Ботев" издаде поредната си книга с интригуващото заглавие "Господ няма да ми се сърди". В нея авторът описва и тълкува народните лечебни практики, чрез които българите християни от незапомнени времена са се справяли с телесното и душевното страдание на ближния.
Главните носителки и пазителки на знанието и своеобразни жрици в домашното светилище са жените баячки. Повече от четири десетилетия журналистът събира техните истории, мъдрост и доказателства за дълбока вяра и отдаденост на добродеянието. Те му доверяват "тайните" си думи и ритуали, с които лекуват многобройни болести и болежки.
Не изричането на "магическите" формули и извършването на ритуалите обаче е това, което носи изцеление, убедил се е авторът, а личният избор на човека на Кого се уповава и от Кого търси подкрепа. Отречени и порицани от официалната църква, недопускани до светите тайнства, жените баячки остават верни на Бог и тъкмо Неговият образ, послания и повели прозират в думите и действията им, твърди Гьошев.
Освен оригиналния и смел прочит на народните лечебни обреди, книгата съдържа безценен документален материал и приказно красиви образци на словесното творчество: "Одила звездица поземи, па се на небо качила и отвисоко милостиво погледнала… И се на злината страшна заканила и милост към нея немала. И она побегнала от Божието дърво подгонена у пусти гори, там да си яде, там да си спи. Амин!"
Чуйте разговора със Серги Гьошев в звуковия файл.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg