От 2006 година април се отбелязва като световен месец на ландшафтната архитектура, а в София от 22 до 26 април студенти от 5 курс от Лесотехническия университет организират традиционната "Седмица на ландшафтната архитектура".
От 2009 г. винаги през април бъдещите ландшафтни архитекти заедно със свои преподаватели и с представители на професията показват уменията и знанията в различни дейности, в които могат да се включат и обикновени граждани.
Този път седмицата на Ландшафтната архитектура ще се проведе в четвъртата седмица на април в централната сграда и в двора на ЛТУ.
През петте дена ви очакват вълнуващи работилници и лекции, посветени на работата със скандинавски мъх, интериорното и покривното озеленяване, поддържане на централна градска част, декоративни настилки и други.
В понеделник (22 април) от 14.30 ч. в зала "Мако Даков" в централната сграда ще бъдат връчени наградите в конкурса "Споделено и зелено" – за студентски проект за интериорно озеленяване на сградата на библиотеката на ЛТУ, във вторник си заслужава да посетите работилницата "Как да привлечем повече птици около нас" с начален час 14.30 в зала 408. В сряда ще се състои награждаването в конкурса "Дървесен вид на годината" – в зала 501 от 13.15 часа.
В четвъртък на 25 април програмата е интересна и за неспециалисти, тя включва:
• от 10.00 до 11.30 ч. лекция "Голф проекти и ландшафтна архитектура",
• от 12.30 до 13.30 ч лекция "Интериорно озеленяване на бъдещето"
• от 14.30 до 16.00 ч. Ландшафтен куиз – игра-викторина с награди.
А в петък от 10.00 до 11.30 ще се проведе конкурсът "Покривно озеленяване". На него ще бъдат представени студентски проекти и след това специализирано жури ще награди отличилите се.
Всички дейности в четвъртък и в петък ще се проведат в зала "Мако Даков".
Повече за идеята на Седмицата на Ландшафтната архитектура ще научим от доц. д-р Елена Драгозова, зам.-декан на ЛТУ и преподавател в специалност "Ландшафтна архитектура".
За акцентите в програмата на Седмицата на ландшафтната архитектура разказва Елис Басриева – петокурсничка в специалност "Ландшафтна архитектура".
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg