Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40 години след подвига: В "Люлин 6" се появи улица "Инж. Христо Проданов"

| обновено на 22.04.24 в 10:04
Виктор Топалов, Габриел и Светлин Тачеви (вляво) с резултатите от гласуването в СОС. Вдясно - Христо Проданов
Снимка: Ист. работилница "Люлин"

Денят на 20-и април винаги ще остане един от тези, които носим в сърцата си като специални и вълнуващи. На този ден думите "Аз съм на върха, на върха съм – Христо" са прозвучали в съзнанието на всеки българин. През 1984 година, на 20 април, алпинистът Христо Проданов прави нещо, което остава в историята като символ на българската смелост – изкачва върха Еверест.

Преди 40 години Проданов изкачва най-високият връх на земята в т.нар. "зона на смъртта", която е над 8000 метра. Той остава и на следващия 21 април. Докато протича спасителна акция, от базовия лагер се опитват да поддържат постоянна връзка с него, радистът го окуражава, изричайки думите – "Ице, ти си голям мъж, моля те, не заспивай, ти си голям българин, към теб тичат хора!". Комуникаторът на радиостанцията обаче се чува все по-рядко, докато затихва съвсем.

След 40 години друг вид почит ни напомня за подвига на Проданов. Жители на столичния квартал "Люлин" се обединиха в идеята да кръстят улица на името на легендарния алпинист.

Идеята за именуване на улица с името на Христо Проданов възниква през 2022 година, когато Инициативният комитет Историческа работилница "Люлин" представя предложение за това на Столичния общински съвет. И така улица 611 става улица "Инж. Христо Проданов", като заслугата за това се дължи на подкрепата и солидарността от страна на общността.

"Преименуването на улицата е израз на нашата благодарност и уважение към Христо Проданов", споделя Габриел Тачев от Историческата работилница "Люлин" по време на интервю за "Нашият ден". "Това е една малка, но важна стъпка в почит към героите на нашата страна."

Процесът на преименуване не беше лесен, разказва Тачев, но се проведе с ентусиазъм и ангажимент. Започна с анкета в социалните мрежи, където участието на хората от квартала показа ясната им подкрепа към идеята. Следващата стъпка беше събирането на подписи от местни интелектуалци и общественици, които без резерви подкрепиха предложението.

"Хората в "Люлин" реагираха с положителни емоции към преименуването", разкрива Тачев. "Това показва колко е важно за нас да се отдаде дължимото на тези, които са допринесли за нашата история."

Габриел Тачев споделя, че следващата инициатива на Историческа работилница "Люлин" е свързана с предложението за преименуване на спирка 308 в ж.к. "Люлин" 3. Планира се тя да бъде преименувана на името на Културен център "Люлин", след това са подготвили, пак в "Люлин 6", в близост до улицата на Христо Проданов да се преименува една градинка, която е до блока, в който е живял Борис Годжунов.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08