Красотата и душевността на Антарктика прозират във фотографска изложба, която се открива днес – в Деня на Земята – на Моста на влюбените, НДК. Фотографската изложба на Марина Великова "Ледовете на Антарктика" е част от проекта "Антарктика в нови измерения" и представя по иновативен начин Ледения континент.
58 фотографии представят прекрасната и внушителна Антарктика, като запознават с дейността на учените от Българския антарктически институт. Чрез QR кода на изображенията можете да се пренесете на Антарктика, наслаждавайки се на звуците на непознатата природа. Това прави изложбата интерактивна.
Проектът подвига важните теми за климатичните промени, опазването на околната среда и биоразнобразието, както и отчита значимата роля на българската научна дейност в изследването на Ледения континент.
Откриването на изложбата "Ледовете на Антарктика" е от 19.00 ч. на Моста на влюбените, НДК. В продължение на 2 седмици (22 април – 5 май 2024) изложбата ще бъде достъпна за жителите и гостите на София при вход свободен.
Марина Великова представи своята изложба "Ледовете на Антарктида" в "Артефир":
"Днес е Международният ден на Земята. Това е денят, който ни припомня колко безценна е тя и ни кара да се замислим върху това как се отнасяме с нея. Антарктика, въпреки че е изключително отдалечена от нашия живот и изглежда като нереалност със своите 90% от леда на земята, това е мястото, където се образува световният климат.
Добре е да се замислим, че животът не е свързан само с нещата, които са пред очите ни, а да се замислим по-глобално – какво правим в нашето ежедневие за това да намалим щетите?
Самата изложба представя неземната красота на Антарктика. Надявам се хора по улицата, които ще видят тази красота, може би ще искат да я споделят. Може би ще си помислят как да запазим тази застрашена красота..."
Разговора с авторката на фотографиите, с които се поставя началото на интерактивния проект "Антарктика в нови измерения", можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – Марина Великова, личен архив
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg