Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително намаляване на биомасата на растенията, което е намаляло с поне половината, а на дивите животни с цели 85%.
Проф. Стоян Ставру, ръководител на секцията за "Етически изследвания" в Института по философия и социология към БАН, който гостува в рубриката "Време за наука", ясно посочва, че изразът "права на животните" не е напълно подходящ от правна гледна точка. Според него, животните не са субекти, които могат да бъдат носители на права, както хората.
Вместо това, законите за защита на животните създават определени задължения към хората, които, в своята същност, подразбират признаване на определени аспекти от правата на животните, без да ги кръщават така. Тези задължения включват забраната за причиняване на болка, страдание или страх на животните.
Съществуват конкретни действия, които се забраняват от закона, като например използването на електрически нашийници или принудителното участие на животните в тренировки и състезания, които им причиняват страдание. Тези мерки се предприемат с цел да се предотврати нехуманното отношение към животните.
Също така, докато се обсъжда важността на защитата на дивите животни и тяхната среда, важно е да се отбележи, че взаимодействието между различните видове в природата е от съществено значение за създаването на устойчиви екосистеми. Еколозите настояват, че определени области трябва да бъдат оставени на дивите животни, за да се поддържа този баланс.
"Също така има много голяма разлика между гръбначни животни и такива без гръбнак. Колкото по-близки са до човека животните, толкова по-склонни сме да видим в тях носители на права. Когато настъпим мравка или червей не се говори толкова, защото това не са близки до нас животни, но ако убием куче отношението е по-различно", посочва той.
В крайна сметка, борбата за правата на животните е част от по-голямата битка за балансиране на правата на всички малцинствени групи, включително и правата на жените и децата. Това е важна стъпка към постигането на по-справедлива и хуманна общност.
Чуйте разговора в звуковия файл.Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg