Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е както трябва…

"Не е както трябва" е Манифест за промяна на живота на хората с увреждания и грижещите се за тях. В пространството на галерия Depoo се откри едноименна съпътстваща изложба към този голям проект, създадена по автентични разкази и интервюта, представящи трудностите и притесненията, с които хората с увреждания ежедневно се сблъскват. Там се представят фотографии, комикси и колажи, а художничките Теодора Дончева и Гергана Табакова разказват в "Какво се случва" за своята мотивация да участват.

"Изкуството е начин да осмисляме проблеми в живота ни и повишава видимостта им. Аз прекарвам през себе си и своите мисли, това с което съм се запознала като разкази на хората с увреждания, през своите инструменти за визуално изразяване и имам надежда така да се достигне до повече хора." – казва Теодора Дончева.


Според Гергана Табакова в България липсва институционална структура, дори публично говорене за такива проблеми. "Едната посока, в която работих беше свързана с предразсъдъците, а другата с градската среда. Проблемът с достъпа е отражение на по-дълбок проблем, свързан с държавността. Предразсъдъците се виждат ясно на детската площадка например, където децата с проблем често се изолират"

"Когато една майка се сблъска с такъв проблем не е подкрепена на нито едно ниво – казва Теодора Дончева – на ниво институции, дори когато получи диагноза, отсреща вдигат рамене и човек трябва сам да открива всичко. Хората остават сами и изолирани."

Художничките се надяват към проекта да се присъединят и други художници и изложбата да има възможност да пътува и извън София. Чуйте Теодора Дончева и Гергана Табакова в "Какво се случва".

Изложбата може да бъде разгледана до 10 май 2024 г.

Снимки: ФС на галерия Depoo
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29