Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е както трябва…

"Не е както трябва" е Манифест за промяна на живота на хората с увреждания и грижещите се за тях. В пространството на галерия Depoo се откри едноименна съпътстваща изложба към този голям проект, създадена по автентични разкази и интервюта, представящи трудностите и притесненията, с които хората с увреждания ежедневно се сблъскват. Там се представят фотографии, комикси и колажи, а художничките Теодора Дончева и Гергана Табакова разказват в "Какво се случва" за своята мотивация да участват.

"Изкуството е начин да осмисляме проблеми в живота ни и повишава видимостта им. Аз прекарвам през себе си и своите мисли, това с което съм се запознала като разкази на хората с увреждания, през своите инструменти за визуално изразяване и имам надежда така да се достигне до повече хора." – казва Теодора Дончева.


Според Гергана Табакова в България липсва институционална структура, дори публично говорене за такива проблеми. "Едната посока, в която работих беше свързана с предразсъдъците, а другата с градската среда. Проблемът с достъпа е отражение на по-дълбок проблем, свързан с държавността. Предразсъдъците се виждат ясно на детската площадка например, където децата с проблем често се изолират"

"Когато една майка се сблъска с такъв проблем не е подкрепена на нито едно ниво – казва Теодора Дончева – на ниво институции, дори когато получи диагноза, отсреща вдигат рамене и човек трябва сам да открива всичко. Хората остават сами и изолирани."

Художничките се надяват към проекта да се присъединят и други художници и изложбата да има възможност да пътува и извън София. Чуйте Теодора Дончева и Гергана Табакова в "Какво се случва".

Изложбата може да бъде разгледана до 10 май 2024 г.

Снимки: ФС на галерия Depoo
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46