Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус".


Повече от 500 бяха гостите и лекторите  които се включиха в практически работилници, лекции, образователно изложение, дискусии и срещи със съмишленици. Отличени бяха 8 от над 200 изпратени добри практики от учители от цялата страна.

Акцент в тази кампания беше проектно базираното обучение, каза Борислава Данева, водеща на събитието и една от организаторките на кампанията, гостенка в рубриката "Всичко за образованието".


"Търсихме и събирахме и съответно описахме и наградихме практики, които са насочени към това да развиват определени житейски необходими умения в учениците през проекти. Не просто един урок, а нещо по-дългосрочно, което наистина да е и по-устойчиво, по-интересно, по-практическо за самите ученици… Такъв вид подход, той е приложим, смея да твърдя, абсолютно във всички възрасти, всички класни стаи и всички видове училища от една страна. От друга страна позволява едно по-широко сътрудничество между различни предмети и учители, наистина дава един цялостен поглед на децата върху даден проблем, дадена тема, а не просто откъслечни уроци да го наречем по една предметна област."

Борислава Данева
На въпроса дали има повече учители и училищни екипи, които "се осмеляват" да работят именно по този начин, по общи и свързани с живота теми, а не всеки сам за себе си в своя предмет и класна стая, Данева отговори: "Моите впечатления от работата ни като организация, работата с училищата, които имаме например в програма "Училища за пример", включително през процеса "Добрите практики на фокус", ме карат да вярвам, че да, все повече и повече колеги се осмеляват да предприемат такъв подход… Нямам данни, за да мога да генерализирам и такава статистика, но със сигурност го виждаме. Виждаме го на терен, виждаме го, че работи,  въпреки че да, докато се научиш да го правиш, разбира се, изисква време, изисква подготовка, но от това, което чуваме и виждаме, резултатът със сигурност си заслужава."

Чуйте цялото интервю в звуковия файл

Снимки: фондация "Заедно в час"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20

Къде се намира "изгорялата планина"?

Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..

публикувано на 28.06.25 в 12:15

Математика без граници

Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..

публикувано на 27.06.25 в 10:10