Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус".


Повече от 500 бяха гостите и лекторите  които се включиха в практически работилници, лекции, образователно изложение, дискусии и срещи със съмишленици. Отличени бяха 8 от над 200 изпратени добри практики от учители от цялата страна.

Акцент в тази кампания беше проектно базираното обучение, каза Борислава Данева, водеща на събитието и една от организаторките на кампанията, гостенка в рубриката "Всичко за образованието".


"Търсихме и събирахме и съответно описахме и наградихме практики, които са насочени към това да развиват определени житейски необходими умения в учениците през проекти. Не просто един урок, а нещо по-дългосрочно, което наистина да е и по-устойчиво, по-интересно, по-практическо за самите ученици… Такъв вид подход, той е приложим, смея да твърдя, абсолютно във всички възрасти, всички класни стаи и всички видове училища от една страна. От друга страна позволява едно по-широко сътрудничество между различни предмети и учители, наистина дава един цялостен поглед на децата върху даден проблем, дадена тема, а не просто откъслечни уроци да го наречем по една предметна област."

Борислава Данева
На въпроса дали има повече учители и училищни екипи, които "се осмеляват" да работят именно по този начин, по общи и свързани с живота теми, а не всеки сам за себе си в своя предмет и класна стая, Данева отговори: "Моите впечатления от работата ни като организация, работата с училищата, които имаме например в програма "Училища за пример", включително през процеса "Добрите практики на фокус", ме карат да вярвам, че да, все повече и повече колеги се осмеляват да предприемат такъв подход… Нямам данни, за да мога да генерализирам и такава статистика, но със сигурност го виждаме. Виждаме го на терен, виждаме го, че работи,  въпреки че да, докато се научиш да го правиш, разбира се, изисква време, изисква подготовка, но от това, което чуваме и виждаме, резултатът със сигурност си заслужава."

Чуйте цялото интервю в звуковия файл

Снимки: фондация "Заедно в час"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40