За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус".
Повече от 500 бяха гостите и лекторите които се включиха в практически работилници, лекции, образователно изложение, дискусии и срещи със съмишленици. Отличени бяха 8 от над 200 изпратени добри практики от учители от цялата страна.
Акцент в тази кампания беше проектно базираното обучение, каза Борислава Данева, водеща на събитието и една от организаторките на кампанията, гостенка в рубриката "Всичко за образованието".
"Търсихме и събирахме и съответно описахме и наградихме практики, които са насочени към това да развиват определени житейски необходими умения в учениците през проекти. Не просто един урок, а нещо по-дългосрочно, което наистина да е и по-устойчиво, по-интересно, по-практическо за самите ученици… Такъв вид подход, той е приложим, смея да твърдя, абсолютно във всички възрасти, всички класни стаи и всички видове училища от една страна. От друга страна позволява едно по-широко сътрудничество между различни предмети и учители, наистина дава един цялостен поглед на децата върху даден проблем, дадена тема, а не просто откъслечни уроци да го наречем по една предметна област."
На въпроса дали има повече учители и училищни екипи, които "се осмеляват" да работят именно по този начин, по общи и свързани с живота теми, а не всеки сам за себе си в своя предмет и класна стая, Данева отговори: "Моите впечатления от работата ни като организация, работата с училищата, които имаме например в програма "Училища за пример", включително през процеса "Добрите практики на фокус", ме карат да вярвам, че да, все повече и повече колеги се осмеляват да предприемат такъв подход… Нямам данни, за да мога да генерализирам и такава статистика, но със сигурност го виждаме. Виждаме го на терен, виждаме го, че работи, въпреки че да, докато се научиш да го правиш, разбира се, изисква време, изисква подготовка, но от това, което чуваме и виждаме, резултатът със сигурност си заслужава."
Чуйте цялото интервю в звуковия файл
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg