Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиан Попов: Проблемите в градската инфраструктура са комплексни

| обновено на 09.05.24 в 10:06
Снимка: БНР

В рубриката "Темите на деня" на поредното изданието на предаването "Нашият ден", бившият министър на околната среда и водите, Юлиан Попов, обсъди няколко ключови теми, свързани с екология, климатични промени и урбанизация. Попов подчерта икономическото значение на околната среда, разглеждайки я не само като фон на нашето ежедневие, но и като важен фактор за устойчивото развитие.

Особено внимание той обърна на градските реки, разказвайки за успешните инициативи за почистването на река Бели Лом в Разград, което довело до подобряване на качеството на въздуха и повишаване на общественото внимание към състоянието на водните тела. Проектите в София, където според него реките често са приети за канали, също бяха обект на дискусия. Попов изтъкна потенциала за преобразяване на града чрез реките, които могат да служат като оси за пешеходна и вело инфраструктура.

Той не пропусна да засегне и темите за велоалеите и паркинг пространствата, посочвайки, че тези аспекти на градската инфраструктура трябва да се разглеждат в контекста на цялостното развитие на града. Попов критикува необоснованото разрастване на градовете в съседни села, което води до струпване в централната част на града и създава проблеми заради недостатъчна инфраструктура в близките населени места. 

На финал той коментира и "широко неразбраната" в България Зелена сделка на ЕС, обяснявайки, че това е комплексна стратегия, която се стреми да интегрира различни подходи за справяне с климатичните промени. Попов спомена и влиянието на руската пропаганда и обществената реакция след кризи като пандемията от Covid-19 и енергийната криза, като фактори, които внасят допълнително напрежение към възприемането на зелените политики.

На климатичните промени ние гледаме или като нещо, което е далечно и неясно, или като нещо, което е неизбежно и ние не можем да направим нищо. И двата подхода са грешни – ние можем да направим нещо, но това е глобално усилие, което е напът да ги овладее в някакво поносимо развитие", твърди той.

"Има и следкризисна обществена реакция, след пандемията и стреса от войната в Украйна. След овладяването на проблемите – и тези, породени от Covid-19, и към страховете от възможна енергийна криза, се добави едни нов гняв към хората за това, което се случи", посочва още той.

В заключение той подчерта значимостта на предстоящата среща на Междуправителствената група по климатичните промени, която ще се проведе в България този юли, окачествявайки я като "най-голямото научно събитие в историята на страната ни".

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10