Вълшебство, фантазия, приказни герои и празничен дух завладяват всяка година град Сливен по време на Националния фестивал на детската книга (8-10 май). В рамките на фестивала за 20-и пореден път се връчва и Националната награда "Константин Константинов" за принос в детското книгоиздаване, създадена през 2004 година от Министерството на културата, тогавашния Национален център за книгата, Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" и Община Сливен. За празника на детската книга в "Нашият ден" разказват журналистът Калина Колева, главният организатор на фестивала Росица Петрова и писателката и член на журито Весела Фламбурари.
Росица Петрова споделя, че децата в града са развълнувани в разгара на фестивала. Предстоят над 10 премиери на съвременни, български детски автори и в момента протича литературен маратон в училищата в Сливен и съседните по-малки общини. Множество автори и издатели ще се включат в разнообразните фестивални прояви. Организиран е и научен форум, посветен на литературния герой в съвременната детско-юношеска литература – неговите послания и трансформации в последните две десетилетия. По думите на Петрова фестивалът се старае да проследява най-новите посоки на развитие на детската литература, така че книгите да останат една от най-важните и интересни медии за най-малките и подрастващи читатели. Петрова вярва, че само художественият текст има силата да преобразява и напътства едно дете през трудните етапи на ученическите години и юношеството, особено в днешно време, когато децата са атакувани и от много други медии.
"Фестивалът поставя акцент върху качествената художествена книга. Избираме винаги най-доброто както от вече утвърдени наши творби, така и по отношение на дебютите, които представяме.", заявява Петрова.
Тъй като наградата "Константин Константинов" се връчва и на детски илюстратори, една от традиционните инициативи е организирането на самостоятелна изложба на всеки носител на наградата. "Ние срещаме различни поколения творци", казва Петрова и допълва, че в рамките на фестивала се провежда и Международен студентски конкурс за илюстрация. Тази година конкурсната тема е "Из приказния свят на Йордан Радичков", а сред победителите има студентка от Академията по изящни изкуства в Сараево, съобщава организаторът.
Освен към света на литературата и илюстрацията, Националният фестивал на детската книга обръща поглед и към развитието на анимацията със специални уъркшопове. Организирани са и класове по творческо писане за талантливите деца от различни възрастови групи, водени от Весела Фламбурари и Марин Трошанов.
В Сливен се намира и единственият Музей на театралните кули с над 2500 експоната. Петрова споделя повече за тази любопитна инициатива. Отново в рамките на фестивала се провежда и Национален конкурс за най-атрактивна театрална кукла по любим литературен герой. За 13-та поредна година в конкурса се включват талантливи деца от специализирани школи, като тази година има 200 участници с повече от 250 кукли, които са изложени в ДТ "Стефан Киров", разказва гостът.
Петрова обявява и тазгодишните носители на наградата "Константин Константинов". За цялостен принос е отличена писателката Цвета Брестничка. Елена Жаблянова е носител на наградата за илюстрация, а Благой Д. Иванов е награден като автор на книгата "Тринайсет чудовища за Хелоуин".
В края на разговора думата взема и Весела Фламбурари, която в момента работи върху детско фентъзи, чийто сюжет ще пренесе читателите в тракийската древност. "Според мен това е единственият фестивал в България, който успява да създаде общност между нас писателите", споделя авторката.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
"Сега ми трябва глътка светлина" – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла . Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен..
В Международния ден на детската книга поглеждаме и към българските автори на детски книжки. Избрах да ви срещна с Генка Богданова от Ямбол . Тя е автор на 12 книги за деца и близо 20 за възрастни . Започва да пише детски книги, когато се ражда внучката ѝ Аделина, и някак съвсем естествено книгите ѝ достигат и до други малки читатели. Днес..
От 2 до 6 април Габрово е домакин на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричния спектакъл. Организатор е Драматичният театър "Рачо Стоянов". Фестивалът е създаден през 1998 година и се провежда всяка нечетна година. Програмата на тринайсетото издание включва седем от най-новите и най-ярки комедийни и сатирични спектакли на..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg