През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес.
Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано журналистическо движение в България. По този празничен повод на телефонната линия на "Артефир" се включва Снежана Тодорова, председател на СБЖ, директно от Варна, където продължават събитията по отбелязването на годишнината.
Тодорова разказва, че 50 години след появата на списанието "Любословие" светли имена на българското слово решават да се обединят и свикват Първия журналистическо-писателски конгрес. С тази проява е поставена основата на организираното журналистическо движение у нас.
На 15 май от 18 ч. в Сатиричния театър "Алеко Константинов" двете знакови за българската журналистика юбилейни годишнини ще бъдат отпразнувани с тържествен концерт. Тодорова отправя покана към членовете на СБЖ – към всички, които осъзнават важността и смисъла на това обединение. Поканите за събитието ще бъдат раздавани на входа на Сатиричния театър, затова Тодорова призовава тези, които желаят да присъстват на спектакъла, да се явят половин час преди обявеното начало.
СБЖ вече отбеляза празника в Пловдив и към момента протичат честванията във Варна. В Регионалната библиотека "Пенчо Р. Славейков" е открита изложба, посветена на стогодишнината на Варненската журналистическа организация. Тодорова споделя, че в изложбата е включен вълнуващ документален архив – първият устав на Варненското журналистическо дружество, подробности, свързани с основаването на Международния дом на журналистите, и нотната партитура на Марша на журналистите.
С появата си преди 130 години обединеното журналистическо движение си поставя за цел да защитава правата на журналистите и да се бори за достойно възнаграждение на журналистическия труд. По думите на Тодорова проблемът за материалното благополучие на журналистите и темата за моралния облик на професията продължават да е бъдат първостепенни задачи на СБЖ.
"Не може да се говори за свобода на медиите и на словото, когато са притискани журналистите – когато те нямат възможност професионално да изпълнят своя дълг", заявява Тодорова и припомня, че всеки журналист трябва да има за верую истината и само истината.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:Пожелаваме на колегите журналисти да бъдат винаги от страната на истината!
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg