Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.
На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи наградите "Васил Гендов". Бонев има повече от една причини да очаква церемонията с вълнение. Неговият филм "Оловният войник" е номиниран в категорията за най-добър документален сценарий (сценарист – Митко Новков). Филмът "Аз, Харли и път 66" се състезава в две категории – за най-добър документален филм и за най-добър звук на документален филм.
Бонев разказва, че идеята за "Аз, Харли и път 66" е на режисьора Владимир Шишков. Снимачният екип прекосява САЩ от Чикаго до Лос Анджелис по легендарния път 66 (Route 66). Това е и знаменитият маршрут от романа "По пътя" на Джак Керуак. Филмовият екип се отбива в родното място на писателя – град Лоуъл, Масачузетс.
Продуцентът споделя, че филм в движение се снима трудно, тъй като познатите правила на документалното кино трябва да бъдат пренебрегнати. "Нашата цел беше да покажем обикновените американци – тези, които преди време описва Стайнбек", заявява Бонев.
Всеки от героите във филма разказва през себе си историята, действителността и представата за Америка. "Българският зрител ще открие себе си в това странно пътуване", смята Бонев.
Още за героите, историите и посланията на филма "Аз, Харли и път 66" – чуйте в звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg