На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца. Причината е разрастването на проблема през последните години.
През 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И още една цифра: през 2022 година тези случаи са "само" 749. Ето защо приетата Директива е от изключително значение за българските жени и деца. Срокът за транспонирането ѝ в законодателството на всяка страна е 3 години.
За чест на нашите институции, миналата година се предприе реформа в българското законодателство, целяща намаляване на жертвите и ограничаването на този грозен феномен. Какво реално влияние ще окаже новоприетата Директива върху борбата с насилието над жени и деца у нас и ще промени ли обществените нагласи към него – отговор потърсихме от адв. Георги Еленков, директор "Политики за децата" и ръководител на Правната програма на Националната мрежа за децата.
"Директивата е историческа и изключително важна. Тя беше приета с огромно мнозинство с 522 гласа "за" на фазата на разглеждане от ЕП. Предходната година в България предприехме същностни изменения и в НК и в Закона за защита от домашно насилие. Държавите-членки според Директивата трябва да гарантират, че определен кръг деяния трябва да бъдат инкриминирани в националните кодекси" – казва Георги Еленков от НМД. Какви конкретно са тези деяния и какви промени трябва да бъдат въведени – чуйте в звуковия файл.
В разговора за насилието над жени и деца включихме и Росица Кратункова от Фондация "За Надежда" – член на НМД. "След случая с Дебора рязко скочи обществената реакция срещу случаите с насилие над жени. Това показва, че сме пораснали като общество. Затова имаше и промени, може би недостатъчни, в законодателството. Това все пак показва, че системата работи за хората, а не замита проблема под килима. Не е така с насилието над децата. От това, което наблюдаваме и в Сливен, трудно се приема сериозно това, което те разказват. Имам предвид случая с обвинения в педофилия британски гражданин Даниел Хъл. ... За децата – жертви е най-трудно да бъдат чути – независимо дали са бедни, богати, турци, роми или българи. Това не е само български проблем или само на гр. Сливен..." Какво още си казахме с Росица Кратункова – чуйте в звуковия файл.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg