В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска отговаря на слушателски въпроси в предаването.
Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос:
"Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в Унгария. Съпругът на г-жа Николова е български гражданин, постоянно живеещ и починал през 2011 г. в България. Тя е унгарска гражданка с разрешение за постоянно пребиваване в Република България. Бракът ни е сключен в България през 1984 г.
След смъртта на съпруга ми синът ни прие наследството по опис, съгласно Закона за лицата и семейството и Закона за наследството, тъй като беше малолетен към датата на смъртта на своя баща и съдът издаде такова решение през 2012 г.
През 2017 година въз основа на решението поискахме разрешение за продажба на идеалните части от имот в България, за да имам средства за издръжката и обучението на детето и съдът даде такова разрешение и продажбата беше извършена, като средствата бяха преведени по специално разкрита сметка на детето.
Синът ми вече навърши пълнолетие и пожела да изтегли средствата по влоговете на своя баща, намиращи се в банка в Унгария. Банката отказа да предостави средствата, въпреки че беше представено съдебно решение относно приемане по опис на наследството от сина ни, което би следвало да се признае и изпълнява в Унгария.
Какво можем да предприемем като стъпки, за да може синът ни да получи парите от сметките в унгарската банка?"
Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида", направи своя коментар на този слушателски въпрос:
Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС
Малолетното дете, действащо чрез своя законен представител (майката), може да приеме на наследство по опис. Детето в случая притежава идеални части от наследените недвижими имоти, движими вещи и вземания по влогове в банки и търговски дружества. В молбата-заявление до съда за приемане на наследството по опис се описват подробно всички установени и известни на наследника движими и недвижими вещи, банкови сметки, дялове и акции от търговски дружества и др., които са били собственост на наследодателя.
Срокът за подаване на молба-заявлението за приемането на наследството по опис до Районния съд е 3-месечен от датата на узнаване за смъртта на наследодателя.
Този 3-месечен срок за приемане на наследството по опис не важи за малолетни и непълнолетни. При входиране на молбата до Районния съд се представят всички необходими документи (удостоверение за наследници, препис-извлечение от акта за смърт на наследодателя, номера на банкови сметки, регистрирани дружества и т.н.), както и се внася държавна такса в размер на 25 лв. За разглеждане на заявлението съдът събира такса от 20 лв. и 5 лв. държавна такса за издаване на удостоверение за вписване на приемането по опис в особената книга на Районния съд.
Нормата на чл. 61, ал. 2 ЗН (предвиждаща, че недееспособните приемат наследство само по опис) и нормите на чл. 130, ал. 3 СК (въвеждаща общото правило, че разпоредителни действия с посочените в закона имуществени права на детето, се допуска само с разрешение на районния съд при преценка, че разпореждането не противоречи на интереса на детето) и чл. 130, ал. 4 СК (въвеждаща изрична забрана за разпоредителни действия с имуществени права на детето, за които законодателят предварително е преценил, че са неблагоприятни за него) са императивни и са приети от законодателя в защита правата на ненавършилите пълнолетие деца. Приемането на наследството задължително по опис означава, че те отговарят ограничено за задълженията – само чрез и до стойността на активите на наследството. Следователно детето не може да се окаже "увредено" в резултат на приемане на едно наследство, доколкото отговорността за задълженията никога няма да надхвърли стойността на придобитите права.
"При издаването на разрешение от районния съд по реда на чл. 130, ал. 3 СК, за извършване на действия на разпореждане с недвижими имоти, с движими вещи чрез формална сделка и с влогове, както и с ценни книги, включени в наследството, е необходимо да се изисква представяне на доказателства за приемане на наследството по опис. Непълнолетният не може да приеме наследство с конклудентни действия. Молбата за издаване на разрешение по реда на чл. 130, ал. 3 СК не представлява конклудентно действие за приемане на наследството."
Българските съдебни решения могат да се изпълняват в страните членки на ЕС, без да е нужно тяхното признаване. В случай че по някаква причина не бъде зачетена тяхната сила, както е станало в този казус, следва да се проведе процедура по издаване на Европейско удостоверение за наследство, съгласно Регламент (ЕС) № 650/2012. Това удостоверение е задължително във всички страни-членки на ЕС.
Чуйте отговора в звуковия файл.За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg