В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска отговаря на слушателски въпроси в предаването.
Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос:
"Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в Унгария. Съпругът на г-жа Николова е български гражданин, постоянно живеещ и починал през 2011 г. в България. Тя е унгарска гражданка с разрешение за постоянно пребиваване в Република България. Бракът ни е сключен в България през 1984 г.
След смъртта на съпруга ми синът ни прие наследството по опис, съгласно Закона за лицата и семейството и Закона за наследството, тъй като беше малолетен към датата на смъртта на своя баща и съдът издаде такова решение през 2012 г.
През 2017 година въз основа на решението поискахме разрешение за продажба на идеалните части от имот в България, за да имам средства за издръжката и обучението на детето и съдът даде такова разрешение и продажбата беше извършена, като средствата бяха преведени по специално разкрита сметка на детето.
Синът ми вече навърши пълнолетие и пожела да изтегли средствата по влоговете на своя баща, намиращи се в банка в Унгария. Банката отказа да предостави средствата, въпреки че беше представено съдебно решение относно приемане по опис на наследството от сина ни, което би следвало да се признае и изпълнява в Унгария.
Какво можем да предприемем като стъпки, за да може синът ни да получи парите от сметките в унгарската банка?"
Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида", направи своя коментар на този слушателски въпрос:
Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС
Малолетното дете, действащо чрез своя законен представител (майката), може да приеме на наследство по опис. Детето в случая притежава идеални части от наследените недвижими имоти, движими вещи и вземания по влогове в банки и търговски дружества. В молбата-заявление до съда за приемане на наследството по опис се описват подробно всички установени и известни на наследника движими и недвижими вещи, банкови сметки, дялове и акции от търговски дружества и др., които са били собственост на наследодателя.
Срокът за подаване на молба-заявлението за приемането на наследството по опис до Районния съд е 3-месечен от датата на узнаване за смъртта на наследодателя.
Този 3-месечен срок за приемане на наследството по опис не важи за малолетни и непълнолетни. При входиране на молбата до Районния съд се представят всички необходими документи (удостоверение за наследници, препис-извлечение от акта за смърт на наследодателя, номера на банкови сметки, регистрирани дружества и т.н.), както и се внася държавна такса в размер на 25 лв. За разглеждане на заявлението съдът събира такса от 20 лв. и 5 лв. държавна такса за издаване на удостоверение за вписване на приемането по опис в особената книга на Районния съд.
Нормата на чл. 61, ал. 2 ЗН (предвиждаща, че недееспособните приемат наследство само по опис) и нормите на чл. 130, ал. 3 СК (въвеждаща общото правило, че разпоредителни действия с посочените в закона имуществени права на детето, се допуска само с разрешение на районния съд при преценка, че разпореждането не противоречи на интереса на детето) и чл. 130, ал. 4 СК (въвеждаща изрична забрана за разпоредителни действия с имуществени права на детето, за които законодателят предварително е преценил, че са неблагоприятни за него) са императивни и са приети от законодателя в защита правата на ненавършилите пълнолетие деца. Приемането на наследството задължително по опис означава, че те отговарят ограничено за задълженията – само чрез и до стойността на активите на наследството. Следователно детето не може да се окаже "увредено" в резултат на приемане на едно наследство, доколкото отговорността за задълженията никога няма да надхвърли стойността на придобитите права.
"При издаването на разрешение от районния съд по реда на чл. 130, ал. 3 СК, за извършване на действия на разпореждане с недвижими имоти, с движими вещи чрез формална сделка и с влогове, както и с ценни книги, включени в наследството, е необходимо да се изисква представяне на доказателства за приемане на наследството по опис. Непълнолетният не може да приеме наследство с конклудентни действия. Молбата за издаване на разрешение по реда на чл. 130, ал. 3 СК не представлява конклудентно действие за приемане на наследството."
Българските съдебни решения могат да се изпълняват в страните членки на ЕС, без да е нужно тяхното признаване. В случай че по някаква причина не бъде зачетена тяхната сила, както е станало в този казус, следва да се проведе процедура по издаване на Европейско удостоверение за наследство, съгласно Регламент (ЕС) № 650/2012. Това удостоверение е задължително във всички страни-членки на ЕС.
Чуйте отговора в звуковия файл.В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по водно спасяване и дългогодишен защитник на безопасността във водна среда. Поводът – открито обучение по водна безопасност, което ще се проведе днес от 10:30 ч. на Централния плаж в Бургас, при..
Днес започва второто издание на форума "Ела (си) в Благоевград", който ще се състои на 25, 26 и 27 юли. Събитието включва два сегмента: дискусионен панел и бизнес изложение. Целта на инициативата е да мотивира младите хора, които са родени или учили в града, да продължат развитието си в там, за да превърнат региона в място на активен живот и..
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg