Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нейка Кръстева представя Илия Темков – един рицар на музиката

Мария Мира Хрисова и Нейка Кръстева (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева, журналист и автор на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".

Кръстева е от тези журналисти, които умеят да правят хирургичен разрез на човешката душа. За себе си тя казва: "Аз не съм писател – аз съм репортер." Именно поради тази причина забравеният образ на Илия Темков придобива реално, плътно измерение между страниците на книгата, която Кръстева написва за него.

Като журналист Кръстева дълго време обитава полето на разследващата журналистика. Срещите с престъпници, държавни чиновници, корумпирани политици са по-скоро обременяващи в духовен план. Културната журналистика, в частност музиката, остават в периферията на професионалните търсения на Кръстева до момента, когато случайно научава за Илия Темков и неговия принос за културата и обществения живот в България. 

Всичко започва с международния конкурс по пиано "Млади виртуози", към който Кръстева проявява спонтанен интерес. Журналистката се вдъхновява от срещата с младите музиканти и написва текст, свързан с конкурса. Следва разговор с Милена Темкова, дъщеря на диригента, която събужда интереса на Кръстева към "рицаря на музиката" – Илия Темков.

По думите на госта Илия Темков е личност, която е невъзможно да се побере в една рамка. В продължение на една година Кръстева прави проучване и се среща с хора, които дължат на Темков кариерата си или любовта към музиката. Диригентът е един от създателите на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе, макар че това не се споменава никъде, заявява Кръстева.

"Не бива да забравяме тези хора, които са направили толкова много, без да мислят за себе си, без да мрънкат, че държавата не им отпуска средства – тези хора заслужават да бъдат споменавани", изтъква Кръстева.

На 27 май от 18 ч. в зала "Опера – фоайе" в Русенската опера ще се състои представяне на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Девалвация на илюзиите" – преоткриване на д-р Николай Д. Стойчев

Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга  е истинско  преоткриване, а не откриване. Защото  д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се  появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките  интелектуални..

публикувано на 28.05.25 в 17:40
Цветелина Чендова

Цветелина Чендова в "Соаре с Багряна"

"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..

публикувано на 28.05.25 в 17:10

36-ият фестивал "Процес-Пространство" е под мотото UNTOLD

"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..

публикувано на 28.05.25 в 16:45

Жените и книгите

Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях.  Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..

публикувано на 28.05.25 в 16:35

Театралното "Варненско лято" започва на 1 юни

От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..

публикувано на 28.05.25 в 15:10