Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева, журналист и автор на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".
Кръстева е от тези журналисти, които умеят да правят хирургичен разрез на човешката душа. За себе си тя казва: "Аз не съм писател – аз съм репортер." Именно поради тази причина забравеният образ на Илия Темков придобива реално, плътно измерение между страниците на книгата, която Кръстева написва за него.
Като журналист Кръстева дълго време обитава полето на разследващата журналистика. Срещите с престъпници, държавни чиновници, корумпирани политици са по-скоро обременяващи в духовен план. Културната журналистика, в частност музиката, остават в периферията на професионалните търсения на Кръстева до момента, когато случайно научава за Илия Темков и неговия принос за културата и обществения живот в България.
Всичко започва с международния конкурс по пиано "Млади виртуози", към който Кръстева проявява спонтанен интерес. Журналистката се вдъхновява от срещата с младите музиканти и написва текст, свързан с конкурса. Следва разговор с Милена Темкова, дъщеря на диригента, която събужда интереса на Кръстева към "рицаря на музиката" – Илия Темков.
По думите на госта Илия Темков е личност, която е невъзможно да се побере в една рамка. В продължение на една година Кръстева прави проучване и се среща с хора, които дължат на Темков кариерата си или любовта към музиката. Диригентът е един от създателите на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе, макар че това не се споменава никъде, заявява Кръстева.
"Не бива да забравяме тези хора, които са направили толкова много, без да мислят за себе си, без да мрънкат, че държавата не им отпуска средства – тези хора заслужават да бъдат споменавани", изтъква Кръстева.
На 27 май от 18 ч. в зала "Опера – фоайе" в Русенската опера ще се състои представяне на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg