Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Снимка: Уикипедия

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е част от Стоте национални туристически обекта.

Д-р Йордан Минчев споделя в ефира на "Нашият ден" следното:

"Огромна е отговорността да ръководя училище, което във времето пази традицията, създадена точно преди 180 години от нашия съгражданин и будител – Иван Николов Момчилов. Съвремието е сложно и трудно за днешния човек, ако не търси опора в корените си и губим равновесие в нашите дни, но ние черпим сила и гордост от основателя на първото класно училище, един своеобразен учителски институт, за който от всички краища са се стичали учители и тези от тях, които са завършили са ставали учители и са разнасяли зарите на Еленската даскалоливница по всички краища и всички български земи – и в Мизия, и в Тракия, и в Македония."

Първото класно училище е претърпяло много промени през годините. По-късно е преименувано на Еленска гимназия "Иларион Макариополски" и след това е наричано Средно политехническо училище. Днес функционира като средно училище.

По думите на Йордан Минчев откриването на гимназията в Елена е плод на многогодишни усилия на напредничавата интелигенция. След Освобождението, през 1885 г., е направен безуспешен опит да се основе пълно четирикласно училище. Сградата на училището е била изгаряна два пъти – преди и след Освобождението – но е била възстановена незабавно.

Той разказва още, че преди няколко години сградата на училището е възстановена по трансграничен проект между България и Румъния. Днес тя приютява Еленската галерия и вече не играе ролята на образователна институция. След Освобождението родителите в град Елена събират средства и изграждат сградата, изпращайки своите деца да се учат. Дълги години училището не е било пълноценно, и едва през 1944 година, сто години след основаването на "Даскалоливницата", то е открито с постановление на Министерския съвет.

Днес училището функционира като средно училище, в което учат ученици от 1-ви до 12-и клас. Децата са както от града, така и от близките села, като училището продължава да пази и развива богатата си историческа традиция.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съобщение за събитието

Асоциацията за инсулт и афазия: нужно е цялостно лечение, не само медицинска помощ

По случай Световния ден за борба с инсулта, в ефира на Lege Artis  председателят на Асоциацията за инсулт и афазия, инж. Дорина Добрева , постави акцент върху едни от най-сериозните предизвикателства, пред които са изправени пациентите у нас – разпознаването на симптомите на инсулта и адекватното последващо лечение, включително рехабилитацията при..

обновено на 22.10.25 в 14:14

Сексуалната експлоатация и принудителният труд са най-честата причина за трафик на хора

Нов доклад, публикуван от Групата на Съвета на Европа срещу трафика на хора, ГРЕТА, обхващащ периода 2020-2024 г., разглежда мерките, предприети от България за предотвратяване на уязвимости към трафик на хора, откриване и подкрепа на уязвими жертви и наказване на извършителите. Докладът обръща особено внимание на използването на..

публикувано на 22.10.25 в 13:25
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Няма консенсус за заплатите в здравния сектор

Депутатите от Здравната комисия в парламента  ще обсъдят на второ четене три различни варианта за възнаграждение на минималните заплати на медицинските специалисти в лечебните заведения. Въпреки очакванията за ясно решение, според икономиста Аркади Шарков , консенсус по въпроса все още няма, а реалното прилагане на промените изглежда неосъществимо без..

обновено на 22.10.25 в 13:20
Д-р Наталия Темелкова

Над 420 000 българи страдат от остеопороза – какво трябва да знаем за заболяването?

На 20 октомври беше отбелязан Световният ден за борба с остеопорозата. Повече от 420 000 българи страдат от това заболяване, като 80,4% от тях са жени, а 19,6% – мъже. Според статистиката на всеки час в България се регистрират по 6 фрактури в резултат на крехки кости – или 150 счупвания на ден, припомнят от "Амджен България". Кампанията за борба с..

публикувано на 22.10.25 в 13:10
Илюстративна снимка

Ще обучават медицинските сестри в столичните детски градини да се грижат за деца с диабет

По-малко от половината деца с диабет в София посещават детски градини. Столичната община започва обучение на медицинските сестри в детските градини. За заболяването и грижата за децата, насочено към грижата за деца с диабет разговаряме в Lege Artis с проф. Мая Константинова , детски ендокринолог, бивш председател на Националното сдружение по детска..

публикувано на 22.10.25 в 12:28