Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

| обновено на 21.05.24 в 11:28
Снимка: facebook/Читалище-Напредък-Елена-1863

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция.

История на читалището

На 31 декември 1863 г. в родната къща на Йларион Макариополски, където вече е роден и Стоян Михайловски, група будни млади хора от град Елена основават "ученолюбиво дружество" и му дават красивото име "Напредък". От самото си създаване читалището има за цел да събира хората и да ги развива, като търси начини за взаимопомощ и развитие на обществото.

Дейност и състави

Дейността на НЧ "Напредък - Елена – 1863" винаги е била образователна и културно-просветна. Читалището организира множество дейности, свързани с танци, музика, театър и четене на книги. Около 300 души работят за читалището на доброволен принцип, което подчертава важността и въздействието на културната институция върху местната общност.


Събития и мероприятия

През цялата година читалището предвижда различни мероприятия, с които ще отбележи своята 160-годишнина. Тези събития не само почитат дългогодишната история на "Напредък", но и продължават да насърчават културното и образователното развитие на града.

Пожелание за бъдещето

Инж. Димитринка Иванова изрази своето желание читалището "Напредък" да пребъде и да продължи да бъде важна част от културния и социалния живот на град Елена. Тя подчерта важността на читалището като институция, която обединява хората и стимулира тяхното личностно и общностно развитие.

Читалище "Напредък - Елена – 1863" остава символ на културно-просветната дейност и пример за това как една институция може да издържи изпитанията на времето, като продължава да бъде актуална и значима за своето общество.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51
Никол, Неда, Лияна Панделиева, Верен и Розита

Тийнейджърът в мен: Лияна Панделиева

Журналистката Лияна Панделиева става популярна едва 19-годишна като "детето на демокрацията" и за нашите родители името ѝ е култ! Животът ѝ и днес продължава да ярък и краен, острият ѝ език не е спестен дори в постовете ѝ във Фейсбук. Тя е фотограф, писател, ПР, вечните ѝ пътешествия са пословични, компетентна е по въпросите на българския..

публикувано на 18.02.25 в 12:50
Христо Тучев

Левски и бъдещето: Уроци от миналото за дигиталната ера

Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..

обновено на 18.02.25 в 10:31