Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът Shapeshift: Прекалено ли е да мечтаем за утопия?

Серията събития предстои от 31 май до 2 юни в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов"

Предстои второто издание на фестивала Shapeshift, изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни), което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Повече за програмата на фестивала в "Нашият ден" споделя творческият директор Мартин Русенов.

"Фестивалът Shapeshift представлява серия от събития, които изследват взаимовръзката между технологии, наука, изкуство и това как те повлияват на обществото. Всяка година поставяме една основна тема на събитието – тази година тя е "Прекалено ли е да мечтаем за утопия?", казва Русенов.

Живеем във време на технологична революция, но хората сякаш са подвластни на войната и сенките от миналото. По думите на Русенов се наблюдава тенденция, в която технологиите разделят обществото. Рационалността на иновацията води до ирационални мисли и поведение. Фестивалът Shapeshift прави опит да разкрие пълния творчески потенциал на технологичното време и да насочи представата на обществото към света и изкуството на бъдещето, към градовете на виртуалната епоха и към потенциала, който притежаваме.

Програмата на фестивала е изградена с участието на редица международни гости, съобщава Русенов. В НАТФИЗ френски артисти ще представят експозиция от образи и инсталации, създадени чрез иновации в дигиталното изкуство и изкуствен интелект.

Лекция в аулата на Академията ще проведе латиноамериканското архитектурно дуо Мартин Алварес и Ребека Естрада. Архитектите, които се занимават с изчислителен дизайн, ще представят своята визия за архитектурата на бъдещето, обвързана с екологичните изисквания на епохата.

Посетителите на фестивала ще се запознаят и с лектор от Полша, изготвящ прототипи на предмети на бъдещето. Например въпросният учен е създал домат, способен да произвежда животински клетки, заявява Русенов.  

Кой притежава облаците? Към момента редица държави разработват технология за изкуствено създаване на облаци във връзка с климатичните промени и заплахата от суша. Тези изкуствени облаци обаче представляват любопитен юридически казус, към който ще насочи вниманието ни Матию Симоне, любител на облаците, писател и адвокат.

В края на разговора Мартин Русенов отправя покана към слушателите, които искат да бъдат в крак с времето, да се потопят в наситената и вълнуваща програма на фестивала Shapeshift – от 31 май до 2 юни в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".  

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жената с цигара като вдъхновение

FILM NOIR – Femme & Flame е самостоятелна изложба на Ивайло Станев, която представя 25 портретни фотографии на жени, заснети в продължение на повече от 20 години. Проектът е визуално и концептуално изграден около образа на жената с цигара – не като жест на порок, а като израз на движение, сила и присъствие. "През годините жената присъства в..

публикувано на 02.07.25 в 16:23
Иван Кулеков

Иван Кулеков представя "Имаме земя, имаме вода и си правим кал"

"Имаме земя, имаме вода и си правим кал" – Иван Кулеков представя в "Артефир" новата си книга преди премиерата в клуб "Писмена" към Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Заглавието е фраза, написана от Кулеков преди 50 години – нищо не се е променило до днес, смята авторът. "Това заглавие за калта съвпадна и с интереса ми..

публикувано на 02.07.25 в 15:03

"Отвъд Тюринг" и общуването с машина

Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов , IT специалист и предприемач. Панов споделя опита си от общуването с "машина". Езиковият модел, който е използвал, е експериментална версия на Gemini. Заглавието на книгата е вдъхновено от английския математик и криптоаналитик Алън Тюринг –..

публикувано на 02.07.25 в 14:22

"Грижа и изцеление" сред фигурите в галерия "Васка Емануилова"

До 31 август 2025г. в галерия "Васка Емануилова", филиал на Софийска градска художествена галерия може да бъде разгледана групова изложба съвременно изкуство "Грижа и изцеление". Тя е последната част от кураторския проект на Галина Димитрова, след "Страх и любов" и "Срам и вина". Авторите в трилогията интерпретират основни човешки чувства и..

публикувано на 02.07.25 в 11:37

"Италиански художници, изкуство на настоящето" – новата изложба в "Риволи"

На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде подредена в периода от 2 до 31 юли 2025 г. Галерия "Риволи" представя подбрана селекция от творби на изтъкнати съвременни италиански художници. Изложбата предлага разнообразие от стилове – от..

обновено на 02.07.25 в 10:34