Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шести фестивал на българската книга в Брюксел

Шестият фестивал на българската книга в Брюксел, организиран от Българската културна асоциация в Брюксел, отново събира почитатели на българската литература. Водещите фигури зад събитието са Таня Станева и нейната дъщеря Мила Станева, както и Рада Ганкова и още няколко забележителни дами от Брюксел и цяла Белгия. Тези жени вече пет години предоставят възможност на българите в чужбина да се срещнат със съвременни български автори, да получат техните книги, да ги прочетат и да станат съпричастни със съвременната българска литература.

Светлозар Желев от програма "Христо Ботев" разказа в ефира на "Нашият ден" за предстоящото събитие.

Днес фестивалът ще бъде открит в посолството на Република България в Брюксел с едно специално събитие, насочено към белгийската публика. В него ще вземат участие Мари Врина, Анджела Родел, Тодор Тодоров и Елена Алексиева, авторката на романа "Вулкан", а Гергана Панчарева и Светлозар Желев, ще модерира разговора. Целта е да се представи съвременната българска литература на белгийската аудитория.

През уикенда фестивалът ще бъде насочен към българската диаспора в Белгия. Сред участниците ще бъдат Елена Алексиева, Тодор Тодоров, Емине Садкъ със своя роман "Керван за гарвани", Оля Стоянова от програма "Христо Ботев" и Мария Донева. Ще бъдат представени също Веселина Господинова, Радослав Бимбалов, Иван Ланджев и още. Очаква се това да бъде истински празник за литературата.

"За мен срещите с българи, живеещи в чужбина, са изключително важни" , споделя Светлозар Желев. "Това са хора, които имат нужда от тази връзка с България и българската култура."

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и посолството на България в Брюксел.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истината за яйцата. Световно разследване разкри ужаси и в българска птицеферма

Представете си, че сте затворени в клетка. Няма светлина. Няма свеж въздух. Няма място за движение. И няма изход. В момента това е животът на милиарди кокошки в клетки по целия свят. Натъпкани в мръсни телени заграждения, до 10 птици заедно в една клетка прекарват целия си живот. Всяка кокошка разполага с по-малко пространство от обикновен лист..

обновено на 18.06.25 в 15:14
Доц. Красимира Христова

Доц. Красимира Христова: Важни препоръки за пациенти с хипертония през лятото

Летните горещини крият сериозни рискове за здравето на хората с хронични заболявания, особено тези с проблеми на сърдечно-съдовата система. В предаването Lege Artis доц. Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика, сподели важни препоръки за безопасно преминаване през горещите месеци. Според доц...

обновено на 18.06.25 в 12:55

Тревожна тенденция: Ракът на гърдата засяга все повече млади пациенти

1381 пациенти са били оперирани през последната година в отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия към Университетската специализирана болница по онкология в София. Гост в ефира на  Lege Artis  беше   д-р Ваня Митова.   По думите ѝ броят на оперираните пациенти остава относително постоянен, тъй като е ограничен от капацитета на..

обновено на 18.06.25 в 12:21

XR Talks Bulgaria: Геймификация, изкуствен интелект и бъдещето на виртуалната реалност

Третото издание на XR Talks Bulgaria  – инициативата, посветена на бъдещето на виртуалната и добавена реалност – събира отново ентусиасти, експерти и творци в търсене на вдъхновение и познание. Събитието поставя акцент върху пресечната точка между геймификацията в XR (разширена реалност)  и изкуствения интелект , отбелязвайки важен момент в..

обновено на 18.06.25 в 11:24
Янина Танева

Подозираме едно целенасочено отписване на културата като национална задача

43 % от българите не са прочели нито една книга през 2024 година, 75% не са посетили библиотека, 63 % не са ходили на театър, 83% не са ходили на класически концерт, опера или балет.  40 % от пълнолетните българи не могат да си позволят посещение на културно събитие на живо по финансови причини, а 16 % не посещават културни събития, защото не им..

публикувано на 18.06.25 в 10:41