Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частният случай на Биляна Борисова

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Снимка: Pixabay

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен.

Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка не трябва да изживява това, което аз, и никои деца не трябва да остават без своята майка, както се случва с моите деца. Има син на 15 години и дъщеря на 5 години. Всичко това се случва против тяхната воля, въпреки че искат неистово да живеят с мен и отправят зов към институциите и към собствения си баща."

Биляна Борисова твърди, че е несправедливо обвинена от бившия си мъж в домашно насилие върху двете деца. Обвиненията включват лишаване от образование и медицинска грижа и сектантско влияние. По думите на майката Законът за защита от домашно насилие е поредният абсурден закон, който позволява да се издават безсъвестни решения, съсипващи човешки съдби.

Борисова заявява, че от 1 месец не е виждала децата си поради несправедливо издадена съдебна ограничителна заповед. Жената разказва поредицата от скандални пререкания със съда и полицията, като настоява, че е жертва на лобизъм и порочни практики.

Майката е убедена, че децата се страхуват от баща си и се намират в нездравословна домашна среда, в която психиката и здравето им са в опасност. Борисова продължава да търси правата си по съдебен път. 

Разговора чуйте в звуковия файл: 

Адв. Елка Пороминска, консултант на предаването и председател на Асоциацията на жените адвокати, коментира частния случай на Биляна Борисова.

Адв. Пороминска е запозната с казуса, като лично е разговаряла с майката и бабата на засегнатите две деца. Юристът обобщава проблемите в три направления, предвид сериозните измененията в Закона за защита от домашното насилие от месец август 2023 година.

Опитът на адв. Пороминска сочи, че са много случаите, в които след раздяла или развод, двете страни нямат необходимата воля да осигурят комфортна и невраждебна среда в полза на децата. Дори в Закона да бъде заложена възможността за известна превенция на подобни казуси, ако двете страни в хипотезата на домашно насилие не осъзнаят вредата, която нанасят на себе си и на децата – няма да има никакъв резултат, заявява адв. Пороминска.

В конкретния случай родителите са разведени и има установен режим на лични отношения – майката и бащата поемат грижа за децата в установени дни и часове. Усложнението е, че родителите се намират в две различни населени места – бащата е във Варна, а майката е в Шумен, разказва адв. Пороминска.

Правният консултант на предаването пояснява, че новото изменение на Закона за защита от домашно насилие дава възможност в случай на извършено наново домашно насилие, независимо от постановения режим на лични контакти, да се иска от съда, разглеждащ казуса, да предприеме защитна мярка – да се изиска личните отношения да са в защитена среда (спрямо чл. 5 от Закона).

При висящ спор за родителски права и контакти може да се предизвика ново дело в рамките на съда и вече решението на съда, който разглежда делото за домашно насилие, ще е задължително за съда, който разглежда делото за развод или е постановил привременни мерки, заявява адв. Пороминска.

По думите на юриста по този начин страните се поставят в една хипотеза на несигурност, в която могат да денонсират установения режим на контакти. Другото интересно е, че при всяко ново доказателство може да се добавят към производството нови факти и обстоятелства или да се започне ново производство.

Адв. Пороминска заявява, че има много хора, намиращи се в подобна поредица от съдебни дела. Ситуацията е сложна и няма лесно да се достигне до разрешаване на проблемите, смята адвокатът и допълва, че при такива конфликти намесата на полиция е травмираща за децата. Едно дете, ако е 14-годишно, може само да подаде молба за защита от домашно насилие със съгласие на родител. Майката също има право от името на децата да подаде такава молба, съветва адв. Пороминска.

Следващата седмица  "Законът и Темида" ще продължи да разглежда частния случай на Биляна Борисова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10