Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен.
Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка не трябва да изживява това, което аз, и никои деца не трябва да остават без своята майка, както се случва с моите деца. Има син на 15 години и дъщеря на 5 години. Всичко това се случва против тяхната воля, въпреки че искат неистово да живеят с мен и отправят зов към институциите и към собствения си баща."
Биляна Борисова твърди, че е несправедливо обвинена от бившия си мъж в домашно насилие върху двете деца. Обвиненията включват лишаване от образование и медицинска грижа и сектантско влияние. По думите на майката Законът за защита от домашно насилие е поредният абсурден закон, който позволява да се издават безсъвестни решения, съсипващи човешки съдби.
Борисова заявява, че от 1 месец не е виждала децата си поради несправедливо издадена съдебна ограничителна заповед. Жената разказва поредицата от скандални пререкания със съда и полицията, като настоява, че е жертва на лобизъм и порочни практики.
Майката е убедена, че децата се страхуват от баща си и се намират в нездравословна домашна среда, в която психиката и здравето им са в опасност. Борисова продължава да търси правата си по съдебен път.
Разговора чуйте в звуковия файл:Адв. Елка Пороминска, консултант на предаването и председател на Асоциацията на жените адвокати, коментира частния случай на Биляна Борисова.
Адв. Пороминска е запозната с казуса, като лично е разговаряла с майката и бабата на засегнатите две деца. Юристът обобщава проблемите в три направления, предвид сериозните измененията в Закона за защита от домашното насилие от месец август 2023 година.
Опитът на адв. Пороминска сочи, че са много случаите, в които след раздяла или развод, двете страни нямат необходимата воля да осигурят комфортна и невраждебна среда в полза на децата. Дори в Закона да бъде заложена възможността за известна превенция на подобни казуси, ако двете страни в хипотезата на домашно насилие не осъзнаят вредата, която нанасят на себе си и на децата – няма да има никакъв резултат, заявява адв. Пороминска.
В конкретния случай родителите са разведени и има установен режим на лични отношения – майката и бащата поемат грижа за децата в установени дни и часове. Усложнението е, че родителите се намират в две различни населени места – бащата е във Варна, а майката е в Шумен, разказва адв. Пороминска.
Правният консултант на предаването пояснява, че новото изменение на Закона за защита от домашно насилие дава възможност в случай на извършено наново домашно насилие, независимо от постановения режим на лични контакти, да се иска от съда, разглеждащ казуса, да предприеме защитна мярка – да се изиска личните отношения да са в защитена среда (спрямо чл. 5 от Закона).
При висящ спор за родителски права и контакти може да се предизвика ново дело в рамките на съда и вече решението на съда, който разглежда делото за домашно насилие, ще е задължително за съда, който разглежда делото за развод или е постановил привременни мерки, заявява адв. Пороминска.
По думите на юриста по този начин страните се поставят в една хипотеза на несигурност, в която могат да денонсират установения режим на контакти. Другото интересно е, че при всяко ново доказателство може да се добавят към производството нови факти и обстоятелства или да се започне ново производство.
Адв. Пороминска заявява, че има много хора, намиращи се в подобна поредица от съдебни дела. Ситуацията е сложна и няма лесно да се достигне до разрешаване на проблемите, смята адвокатът и допълва, че при такива конфликти намесата на полиция е травмираща за децата. Едно дете, ако е 14-годишно, може само да подаде молба за защита от домашно насилие със съгласие на родител. Майката също има право от името на децата да подаде такава молба, съветва адв. Пороминска.
Следващата седмица "Законът и Темида" ще продължи да разглежда частния случай на Биляна Борисова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg