Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи".
В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от 6 до 7-годишна възраст. Харизанова споделя, че заниманията, които предстоят, са подчинени на игровия и забавен метод, като идеята е децата да опознаят заобикалящия ги свят чрез нестандартно преживяване. По думите на актрисата и преподавател децата от много ранна възраст развиват интерес и усет към театъра и изкуството, а 6-годишните вече подхождат осъзнато към подобни занимания.
Заниманията в артседмиците включват само част от методите на сугестопедията, тъй като заявката не е да бъде усвоен много материал за кратко време, заявява Иванова. Идеята е децата да натрупват познания в една по-лека, ваканционна форма. Харизанова, която е разработила програма за образователен театър, допълва, че изкуството и образованието трябва да вървят ръка за ръка дори в училище.
Артседмиците са тематични. Иванова разказва, че първата седмица е построена според метода с маски на Жак льо Кок. Този тип игра е разпространен в актьорските школи в Европа. Учениците играят с различни видове характерни маски, докато стигнат до най-малката маска – клоунския нос. Целта е тялото да се освободи от своята характерност и актьорът да усвои невербален език – без мимики и глас. "Маската ти дава една анонимност и възможност да бъдеш всеки. Не се налага да си толкова въвлечен в социалните норми – можеш да бъдеш свободен.", заявява Иванова.
Харизанова споделя, че от магията на маските децата ще преминат към въпроса "Кои сме ние?", изучавайки тялото, гласа, реакциите и импулсите си. Всяко дете ще осъзнае какво носи в себе си като изказ и стихия и ще може да се себеизрази чрез рисунка или игра.
Съвременните деца имат силна дигитална култура, но често се затрудняват с възприемането на класически български текстове. За тях по-старите форми на българския език са подобни на чужд език. По думите на Иванова сугестопедията е добро помощно средство за децата да започнат да се ориентират в класическата литература и в езика. Според Харизанова могат да се намират нови стратегически подходи по пътя от екрана до текста.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg