Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи".
В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от 6 до 7-годишна възраст. Харизанова споделя, че заниманията, които предстоят, са подчинени на игровия и забавен метод, като идеята е децата да опознаят заобикалящия ги свят чрез нестандартно преживяване. По думите на актрисата и преподавател децата от много ранна възраст развиват интерес и усет към театъра и изкуството, а 6-годишните вече подхождат осъзнато към подобни занимания.
Заниманията в артседмиците включват само част от методите на сугестопедията, тъй като заявката не е да бъде усвоен много материал за кратко време, заявява Иванова. Идеята е децата да натрупват познания в една по-лека, ваканционна форма. Харизанова, която е разработила програма за образователен театър, допълва, че изкуството и образованието трябва да вървят ръка за ръка дори в училище.
Артседмиците са тематични. Иванова разказва, че първата седмица е построена според метода с маски на Жак льо Кок. Този тип игра е разпространен в актьорските школи в Европа. Учениците играят с различни видове характерни маски, докато стигнат до най-малката маска – клоунския нос. Целта е тялото да се освободи от своята характерност и актьорът да усвои невербален език – без мимики и глас. "Маската ти дава една анонимност и възможност да бъдеш всеки. Не се налага да си толкова въвлечен в социалните норми – можеш да бъдеш свободен.", заявява Иванова.
Харизанова споделя, че от магията на маските децата ще преминат към въпроса "Кои сме ние?", изучавайки тялото, гласа, реакциите и импулсите си. Всяко дете ще осъзнае какво носи в себе си като изказ и стихия и ще може да се себеизрази чрез рисунка или игра.
Съвременните деца имат силна дигитална култура, но често се затрудняват с възприемането на класически български текстове. За тях по-старите форми на българския език са подобни на чужд език. По думите на Иванова сугестопедията е добро помощно средство за децата да започнат да се ориентират в класическата литература и в езика. Според Харизанова могат да се намират нови стратегически подходи по пътя от екрана до текста.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg