Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Антоан Спасов: Атеросклерозата е стареене на артериите в човешкото тяло

4
Д-р Антоан Спасов, ангиолог и флеболог
Снимка: БНР

Д-р Антоан Спасов е специалист по ангеология и флебология, с над 20 годишен опит. Той извършва диагностика и лечение на пациенти със заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. В ежедневната си практика прилага най-съвременните безкръвни методи за лечение на разширени вени и капиляри – ендовенозна лазерна амблация, склеротерапия с пяна под ултразвуков контрол и добавена реалност, както и микросклеротерапия на козметични капиляри. Д-р Антоан Спасов е доказан български съдов специалист, който в тясно сътрудничество с израелския хирург д-р Яир Галили диагностицира и лекува съдови заболявания.

При 70-килограмов човек, между 6-8 процента от теглото е кръв, но по-интересното е как тя се разпределя в тялото, заяви в предаването "Следобед за любопитните" д-р Антоан Спасов. Ако разделим съдовете на пет части, уточни д-р Спасов, артериите поемат една пета от кръвта, малките кръвоносни съдове поемат още една пета и вените поемат останалите три пети, т.е. около 60 % от нашата кръв се намира във вените. Подробно той описа кръвоносната система на човека и движението на кръвта в тялото.

Малко от хората знаят, припомни специалистът, че за да се върне кръвта обратно към сърцето, всеки трябва да поддържа добра телесна мускулатура, като това е мускулатурата на краката, корема и диафрагмата, което е пряко свързано и с налягането във венозните пътища. Храненето е определящо състоянието на артериите и вените в човешкото тяло. Съдовете, отговарят за кръвоснабдяването на човешкото тяло, за това когато е възпрепятстван пътя на кръвта в тялото, настъпват и исхемични промени, които често са необратими, уточни д-р Антоан Спасов. В артериалната и венозна системи на човека, при дефицит на кръвоснабдяване при артериалната система, е причината за исхемията, водеща до сърдечно-съдова смъртност.

С доплеровата сонография, един от най-съвременните методи на изследване се установява посоката и скоростта на движение на кръвта, което показва хемодинамиката на движение на кръвта, а това е от изключително голямо значение, разясни ангиологът д-р Спасов. Кръвта в човешкото тяло, според него, трябва да се движи без завихряне в кръвоносните съдове, което осигурява нормално кръвоснабдяване на мозъка и сърцето. Този метод на диагностика е нетравматичен, безвреден, неинвазивен и достъпен.

"Глезен бранхиален индекс или съкратено АБИ е също ултразвуково изследване в артериите на ръцете и краката, като се прави и съпоставка. Това дава възможност за уточняване кръвоснабдяването на крайниците и помага при диагностицирането на исхемична болест на периферните крайници, т.е. при стеснение на артериите, ние се ориентираме какво лечение да предприемем", заяви д-р Антоан Спасов.

За венозните тромбози, тяхната опасност за човешкия организъм, причините, които ги предизвикват, подробно разказа в предаването "Следобед за любопитните" д-р Антоан Спасов. Атеросклерозата не е процес, който засяга само мозъка, това е процес, който няма конкретно научно обяснение, но представлява стареене на артерииалните съдове и намаляването на еластичността им, стените стават пропускливи за холестерола, който циркулира в кръвообръщението, протичат възпалителни процеси в стените на съдовете и тялото реагира като отлага калций на мястото на възпалението и това често води до стеснение на лумена на кръвоносния съд, а от там може да се стигне и до запушване на кръвоносния съд, разясни ангиологът д-р Антоан Спасов. Атеросклерозата е процес, който засяга цялото тяло, а деменцията – мозъка.

Целият разговор на Ани Костова с д-р Антоан Спасов от предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: БНР, личен архив
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Останки от римски военни съоръжения от I век откриха в Лом археолози

При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..

публикувано на 20.01.25 в 10:40

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45