Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Антоан Спасов: Атеросклерозата е стареене на артериите в човешкото тяло

4
Д-р Антоан Спасов, ангиолог и флеболог
Снимка: БНР

Д-р Антоан Спасов е специалист по ангеология и флебология, с над 20 годишен опит. Той извършва диагностика и лечение на пациенти със заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. В ежедневната си практика прилага най-съвременните безкръвни методи за лечение на разширени вени и капиляри – ендовенозна лазерна амблация, склеротерапия с пяна под ултразвуков контрол и добавена реалност, както и микросклеротерапия на козметични капиляри. Д-р Антоан Спасов е доказан български съдов специалист, който в тясно сътрудничество с израелския хирург д-р Яир Галили диагностицира и лекува съдови заболявания.

При 70-килограмов човек, между 6-8 процента от теглото е кръв, но по-интересното е как тя се разпределя в тялото, заяви в предаването "Следобед за любопитните" д-р Антоан Спасов. Ако разделим съдовете на пет части, уточни д-р Спасов, артериите поемат една пета от кръвта, малките кръвоносни съдове поемат още една пета и вените поемат останалите три пети, т.е. около 60 % от нашата кръв се намира във вените. Подробно той описа кръвоносната система на човека и движението на кръвта в тялото.

Малко от хората знаят, припомни специалистът, че за да се върне кръвта обратно към сърцето, всеки трябва да поддържа добра телесна мускулатура, като това е мускулатурата на краката, корема и диафрагмата, което е пряко свързано и с налягането във венозните пътища. Храненето е определящо състоянието на артериите и вените в човешкото тяло. Съдовете, отговарят за кръвоснабдяването на човешкото тяло, за това когато е възпрепятстван пътя на кръвта в тялото, настъпват и исхемични промени, които често са необратими, уточни д-р Антоан Спасов. В артериалната и венозна системи на човека, при дефицит на кръвоснабдяване при артериалната система, е причината за исхемията, водеща до сърдечно-съдова смъртност.

С доплеровата сонография, един от най-съвременните методи на изследване се установява посоката и скоростта на движение на кръвта, което показва хемодинамиката на движение на кръвта, а това е от изключително голямо значение, разясни ангиологът д-р Спасов. Кръвта в човешкото тяло, според него, трябва да се движи без завихряне в кръвоносните съдове, което осигурява нормално кръвоснабдяване на мозъка и сърцето. Този метод на диагностика е нетравматичен, безвреден, неинвазивен и достъпен.

"Глезен бранхиален индекс или съкратено АБИ е също ултразвуково изследване в артериите на ръцете и краката, като се прави и съпоставка. Това дава възможност за уточняване кръвоснабдяването на крайниците и помага при диагностицирането на исхемична болест на периферните крайници, т.е. при стеснение на артериите, ние се ориентираме какво лечение да предприемем", заяви д-р Антоан Спасов.

За венозните тромбози, тяхната опасност за човешкия организъм, причините, които ги предизвикват, подробно разказа в предаването "Следобед за любопитните" д-р Антоан Спасов. Атеросклерозата не е процес, който засяга само мозъка, това е процес, който няма конкретно научно обяснение, но представлява стареене на артерииалните съдове и намаляването на еластичността им, стените стават пропускливи за холестерола, който циркулира в кръвообръщението, протичат възпалителни процеси в стените на съдовете и тялото реагира като отлага калций на мястото на възпалението и това често води до стеснение на лумена на кръвоносния съд, а от там може да се стигне и до запушване на кръвоносния съд, разясни ангиологът д-р Антоан Спасов. Атеросклерозата е процес, който засяга цялото тяло, а деменцията – мозъка.

Целият разговор на Ани Костова с д-р Антоан Спасов от предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: БНР, личен архив
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35