Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Николов: Община Бургас се управлява с любов, екип и доверие

| обновено на 06.06.24 в 10:55
Димитър Николов (вляво)
Снимка: БНР

В изнесеното студио на предаването "Нашият ден" в Бургас гостува кметът на града Димитър Николов. Той споделя за предизвикателствата и приоритетите в управлението на Общината и подчертава значението на усилията и сътрудничеството в постигането на успехи.

"Такава община се управлява с любов, с екип и с доверие, с много усилия, със скъсани нерви и много усмивки“, казва кметът Николов. Той отбелязва, че проблемите в големите градове в България са общи в повече от 50% и имат ясни обвързаности. "Най-важното е да накараме хората да повярват, че могат да помогнат със своите усилия, градът, в който живеят, да бъде по-добро място за живеене“, добавя Николов.

Кметът посочва, че приоритетите му са многопластови. На първо място е демографията, която е и общонационална тема. "В момента изграждаме може би най-модерната детска болница в Югоизточна България, която ще бъде готова следващата година. Работим усилено по доставките на най-съвременно оборудване", споделя Николов.

Той акцентира и върху темите, свързани с образованието, опазването на околната среда и пътната инфраструктура. "Стремим се да осигурим най-добри условия не само в материалната част на образованието, но и в адаптиране на съвременните форми на образование. Също така се грижим за опазването на околната среда, защото хората имат все по-високи претенции за това как и къде живеят“, допълва кметът. По отношение на пътната инфраструктура, той отбелязва, че целта е да се намали времетраенето на придвижване.

Димитър Николов съобщава, че броят на студентите във филиала на Националната художествена академия (НХА) в Бургас е по-голям от очакваното и се подготвя разкриването на нови специалности. "Амбицията ни е съвсем скоро да започнем да изграждаме малко студентско градче", разкрива той. 

Кметът обявява откриването на Първия Черноморски литературен фестивал с участието на повече от 50 писатели, издатели, преводачи и литературни агенти от петте Черноморски държави – Турция, Грузия, Украйна, Румъния и България.

На въпрос за литературните си предпочитания, Николов споделя, че му е трудно да определи категорично какви автори обича да чете. В момента е приключил книгата "От змей злато" на Любомир Калудов и отбелязва, че историческите теми са интересни за него, особено когато са свързани с нашите земи. Кметът разкрива, че е започнал да чете "Заветите" на Маргарит Атууд.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На тринайсти без суеверия

В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..

публикувано на 31.03.25 в 16:45
Росен Маринов

Захвърлен в природата

Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..

публикувано на 31.03.25 в 15:10
Теодор Цеков

Антон Митов представя: Логиката е нарушена

Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...

публикувано на 31.03.25 в 12:58

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05