Във време на войни, социални катаклизми и природни бедствия най-ясно проличава красотата на човешкия дух. Наред с най-грозното, като лотус от тинята просияват любовта, честта, достойнството и тяхната рожба – толерантността. Примерите за това в човешката история са много. И хубаво е, че има памет за тях и че има кой да я поддържа жива.
Това от 11 години насам прави и екипът на Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ в Бургас. Преди 11 години Центърът издигна като знаме библейската мъдрост "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" и я сложи като име на международен литературен ученически конкурс. После на основата на този конкурс се създаде и Международния литературен младежки фестивал "Приятелството – смисъл и спасение". Почти от самото начало програма "Христо Ботев" отразява широко този конкурс.
В предаването "Познати и непознати" ви срещаме с участниците – и ученици, и жури, и организатори. Направихме го и тази година. За съжаление екипът на предаването не можа да присъства на място, но пък остана верен на каузата и разказа за Приятелството, за Смисъла и Спасението – не само в контекста на историята, но и като проява и действие днес. Разказът за събитието и значението му започна с Алберта Алкалай, председател на АЛЕФ.
Сред най-добрите от най-добрите участници от България в конкурса се отличи десетокласничката Йоана Стоянова, ученичката от АЕГ "Гео Милев" в гр. Бургас. "Винаги много интересна ми е била темата за Холокоста и събитията от Втората световна война. Според мен има три стъпки, с които се учим от грешките от 2СВ и Холокоста. Първата е да признаем грешките, да не ги отричаме. В днешно време все още има хора, които отричат тези събития – казва Йоана и продължава "Като не признаваме тези събития, няма как да не ги допуснем отново. Изключително важно е за младите хора да има приемане и подкрепа, за да направим промяна" Чуйте целия разговор в звуковия файл.
От самото начало член на журито, оценяващо творбите на участниците, е известният поет, писател, преводач и издател Румен Леонидов. "Този литературен конкурс е всъщност литературно-исторически. За да пишат по темата за Холокоста и за спасяването на българските евреи, учениците трябва да прочетат всичко. Тяхната култура – политическа, литературна и художествена се разширява до области, до които повечето ученици не стигат ... Всичко това надмина личните ми очаквания и ме прави оптимист". Още за впечатленията на Румен Леонидов от тазгодишния конкурс и не само, чуйте в звуковия файл.
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg