Във време на войни, социални катаклизми и природни бедствия най-ясно проличава красотата на човешкия дух. Наред с най-грозното, като лотус от тинята просияват любовта, честта, достойнството и тяхната рожба – толерантността. Примерите за това в човешката история са много. И хубаво е, че има памет за тях и че има кой да я поддържа жива.
Това от 11 години насам прави и екипът на Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ в Бургас. Преди 11 години Центърът издигна като знаме библейската мъдрост "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" и я сложи като име на международен литературен ученически конкурс. После на основата на този конкурс се създаде и Международния литературен младежки фестивал "Приятелството – смисъл и спасение". Почти от самото начало програма "Христо Ботев" отразява широко този конкурс.
В предаването "Познати и непознати" ви срещаме с участниците – и ученици, и жури, и организатори. Направихме го и тази година. За съжаление екипът на предаването не можа да присъства на място, но пък остана верен на каузата и разказа за Приятелството, за Смисъла и Спасението – не само в контекста на историята, но и като проява и действие днес. Разказът за събитието и значението му започна с Алберта Алкалай, председател на АЛЕФ.
Сред най-добрите от най-добрите участници от България в конкурса се отличи десетокласничката Йоана Стоянова, ученичката от АЕГ "Гео Милев" в гр. Бургас. "Винаги много интересна ми е била темата за Холокоста и събитията от Втората световна война. Според мен има три стъпки, с които се учим от грешките от 2СВ и Холокоста. Първата е да признаем грешките, да не ги отричаме. В днешно време все още има хора, които отричат тези събития – казва Йоана и продължава "Като не признаваме тези събития, няма как да не ги допуснем отново. Изключително важно е за младите хора да има приемане и подкрепа, за да направим промяна" Чуйте целия разговор в звуковия файл.
От самото начало член на журито, оценяващо творбите на участниците, е известният поет, писател, преводач и издател Румен Леонидов. "Този литературен конкурс е всъщност литературно-исторически. За да пишат по темата за Холокоста и за спасяването на българските евреи, учениците трябва да прочетат всичко. Тяхната култура – политическа, литературна и художествена се разширява до области, до които повечето ученици не стигат ... Всичко това надмина личните ми очаквания и ме прави оптимист". Още за впечатленията на Румен Леонидов от тазгодишния конкурс и не само, чуйте в звуковия файл.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg