Наскоро приключи 11-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора.
Той се проведе от 1 до 5 юни и в него бяха показани 50 ленти от 18 държави. Фестивалът имаше две програми: конкурсна и съпътстваща. В конкурсната програма селектираните филми се оценяват от жури с българско и международно участие.
Тази година председател на журито е Геновева Димитрова, която е сред водещите български филмови критици, останалите членове са: Линда Олте – латвийски режисьор, сценарист и редактор, Мариуш Гжегожек – полски филмов, театрален и телевизионен режисьор, сценарист, сценограф, графичен художник, филмов продуцент, британската актриса Пандора Джоунс и Санжин Малешевич – филмов и визуален творец спечелил множество награди, който е от Босна и Херцеговина.
Пратеник на програма "Христо Ботев" на фестивала "Златната липа" беше Надя Атанасова, която се срещана с част от журито и актрисата Ели Скорчева, която беше специален гост на фестивала. Тя се завърна в голямото кино с блестящото изпълнение във филма на Стефан Командарев "Уроците на Блага".
Ели Скорчева спечели наградата за Главна женска роля на Международния филмов фестивал "Златната липа", за ролята си на Блага.
Очаквайте разговора с нея на 17 юни от 17 до 18 часа в предаването "Какво се случва".
В специално интервюто за "Артефир" председателят на журито д-р Геновева Димитрова, която е сред водещите български филмови критици, сподели какви са нейните критерии за оценяване на един филм и кое е нейното мечтано заглавие.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Снимки: МФФ "Златната липа"
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg