Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директно от Ню Йорк – великолепната опера "Орфей и Евридика" на Глук

7
Снимка: metopera.org

Постановката на "Орфей и Евридика" на Глук е толкова непреходна, колкото и самата творба. Всъщност не бихме могли да искаме повече от продукцията на Марк Морис.

Контратенорът Антъни Рот Костанцо е в ролята на опечаления музикант, а сопранът Инг Фан е неговата любима. Елена Вийялон прави своя дебют като Любовта, а Джей Дейвид Джаксън дирижира великолепния хор и оркестър на Метрополитън опера.


Вниманието към детайла е ясно изразено от солистите в творбата. Където Любовта на Елена Вийялон, е лъчезарна и постоянно кокетничи с другите на сцената, Орфей на Антъни Рот Костанцо е стоически стабилен, движенията са почти хореографски, като подчертават музикалния образ на героя чрез езика на тялото. Междувременно Инг Фан със своята Евридика  сякаш се носи из сцената, което изключително красиво контрастира с твърдостта на Костанцо и допълва визуалното напрежение.

Под диригентството на Джей Дейвид Джаксън това чувство за баланс се пренася и в музикалния подход. В увертюрата има мощ, както и усещане за сдържаност. Мелодията е нежна дори в най-динамичните моменти. Това дава на певците възможност да изразят по най-добрия начин своите вокални способности.

Възвишеният прочит на Глук върху мита за Орфей и Евридика можете да чуете тази събота, 8 юни от 20.00 часа на честотите на програма "Христо Ботев"!


Действащи лица и изпълнители:
• Орфей (контратенор) – Антъни Рот Костанцо
• Евридика (сопран) – Инг Фан
• Любовта (сопран) – Елена Вийялон
Хора и оркестъра на Метрополитън опера дирижира Джей Дейвид Джаксън

Снимки: Метрополитън опера
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Дирижира Ото Клемперер

На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..

публикувано на 17.05.25 в 08:15

"Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор" – концерт на хор "Нуша"

Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..

публикувано на 15.05.25 в 15:46

Пиер Омер и неговият вуду-суинг-рокендрол

След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...

обновено на 15.05.25 в 09:47

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 май 2025 г.

16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..

публикувано на 15.05.25 в 09:05

Мирослава и Мирослав в In The Mood Jazz Club

Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски  в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..

публикувано на 14.05.25 в 17:30